DrogowyInfo z rynkuIntermodalnyKolejowyLotniczyMorskiTransport

Duński gigant kupi DB Schenker? Padła ważna zapowiedź

Sprzedaż DB Schenker będzie miała konsekwencje dla całej branży logistycznej

Proces częściowej sprzedaży międzynarodowej firmy logistycznej DB Schenker przez Deutsche Bahn nadal trwa. Wśród firm zainteresowanych transakcją pojawił się nowy gracz. To duński przewoźnik Maersk, który być może kupi DB Schenker.

Czy Maersk kupi DB Schenker?

Vincent Clerc, CEO Maersk, przyznał podczas prezentacji wyników za ubiegły rok, że być może firma kupi DB Schenker. Clerc podkreślił, że przewoźnik musi dywersyfikować swoje przychody poprzez działania związane z logistyką, a nie tylko transportem morskim. Jak informuje portal TrasportoEuropa, Clerc dodał, że sprzedaż DB Schenker będzie miała konsekwencje dla jego firmy oraz ogólnie dla całej branży logistycznej. Wspomniał także o przejęciu Ceva Logistics przez CMA CGM, która połączyła usługi transportowe i logistyczne.

Czytaj też: Deutsche Bahn przygotowuje się do sprzedaży DB Schenker

Według niemieckiego pisma Dvz, zainteresowanie zakupem DB Schenker wyraziło aż dwadzieścia pięć firm. Nie ma oficjalnych oświadczeń, ale krążą plotki w branży, że wśród zainteresowanych przedsiębiorstw są DVS, MSC, UPS, DHL, DP World i Abu Dhabi Ports. Jednakże lista ta zostanie pomniejszona podczas selekcji, która wymaga nie tylko możliwości finansowych na poziomie kilku miliardów euro, ale także doświadczenia w fuzjach w branży logistycznej oraz zdolności do przeprowadzenia tak dużych akwizycji.

Dlaczego Deutsche Bahn sprzedaje DB Schenker?

Przez wiele lat DB Schenker przyczyniał się bardzo pozytywnie do rozwoju ekonomicznego koncernu DB. Jednakże, zgodnie z komunikatem, filia DB potrzebuje w przyszłości większej ilości kapitału i elastyczności do własnego rozwoju. W grudniu dwa lata temu Rada Nadzorcza Deutsche Bahn AG zleciła zarządowi DB zbadanie i przygotowanie sprzedaży do 100 procent udziałów w DB Schenker. Jak informuje portal Logistik Heute, potencjalne dochody z ewentualnej sprzedaży zostaną w całości zatrzymane w koncernie DB, a większość z nich zostanie przeznaczona na redukcję zadłużenia.

Czytaj też: 3 powody, dla których warto wdrożyć automatyczny magazyn

DB Schenker jest aktywny we wszystkich istotnych obszarach rynkowych – transport lądowy, lotniczy i morski – oraz oferuje rozwiązania logistyczne o charakterze ogólnym i specjalistycznym. Jak informuje portal Logistik Heute, zatrudniając około 76 600 pracowników w ponad 1850 lokalizacjach w ponad 130 krajach, jest jednym z największych dostawców usług logistycznych na świecie.

Deutsche Bahn nabył DB Schenker w 2002 r, przez co spółka w 2007 r. stała się logistycznym oddziałem DB. W ciągu ostatnich kilku lat Schenker doświadczył kilku kontrowersji. W 2016 roku firma została skazana za łapówkarstwo w Rosji, które miało miejsce w latach 2010-2012. Z kolei w 2020 roku firma została oskarżona o nieuczciwy dumping cenowy podczas pandemii Covid-19. Firma jednak cały czas zaprzecza tym ostatnim zarzutom.

Deutsche Bahn sprzedaje DB Schenker! Kto kupi giganta?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button