PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Przewoźnik rezygnuje z rozwoju floty. Akcje znowu lecą w dół 

Jako powód zmiany planów przewoźnik podał problemy, z jakimi musiał się zmagać pod koniec ubiegłego roku

Islandzki Play rezygnuje z dotychczasowych planów rozwoju sieci i floty, zabezpieczając swój bilans poprzez zwiększenie kapitału. Przewoźnik przetransportował w ubiegłym roku 1,5 miliona pasażerów, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w poprzednim roku.

Play rezygnuje z rozwoju floty i siatki połączeń

Dyrektor zarządzający Play, Birgir Jonsson, jest zasadniczo zadowolony z rozwoju firmy, zwłaszcza że w ubiegłym roku islandzki startup lotniczy zdołał zredukować swoje straty operacyjne z 44 do 21 milionów dolarów amerykańskich. Jednak mimo całkiem dobrych wyników Play ogłosił, że jego dotychczasowy plan biznesowy przestał być możliwy do utrzymania i rezygnuje z dotychczasowych planów rozwoju sieci i floty.

Czytaj też: Islandzki PLAY notuje rekord liczby pasażerów i ma ambitne plany 

Jak informuje portal Aero, jako powód zmiany planów przewoźnik podał problemy, z jakimi musiał się zmagać pod koniec ubiegłego roku. Chodzi głównie o szok cenowy na rynku paliwowym, inflację, a przede wszystkim „w znacznym stopniu niedokładną relację mediów” dotycząca aktywności sejsmicznej na Islandii, która miała zniechęcić podróżnych. Wybuch wulkanu w listopadzie spowodował, według Play, „dramatyczny spadek popytu”. Jednak od tego czasu, jak twierdzi Jonsson, liczba rezerwacji zaczęła rosnąć. Mimo to zarząd linii planuje teraz działać ostrożniej.

Nowy plan biznesowy

Zgodnie z zaktualizowanym planem biznesowym, do końca 2025 roku flota Play ma zostać rozszerzona tylko o dwa samoloty, osiągając liczbę dwunastu. W ten sposób linka planuje osiągnąć w 2024 roku „prawie zrównoważony” wynik finansowy, a w 2025 roku dodatni. Play rozpoczęło loty w połowie 2021 roku. Linia lotnicza, podobnie jak kiedyś WOW Air, obsługuje obecnie cele w USA i Europie przez Islandię, korzystając z sześciu A320neo i czterech A321neo.

W tym roku Play nie planuje wprowadzać do eksploatacji żadnych nowych samolotów. Odwołaliśmy również dostawy dwóch leasingowanych samolotów zaplanowanych na 2025 rok – ogłosił Jonsson, zapowiadając oszczędności.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Jak informuje portal Aero, na koniec 2023 roku Play miało jeszcze 21,6 miliona dolarów na kontach. Poprzez zwiększenie kapitału Play zamierza krótkoterminowo wzmocnić swoją płynność finansową o maksymalnie 29 milionów dolarów. Zmiana planów przewoźnika nie spotkała się z pozytywnym odbiorem na giełdzie. Akcje Play straciły 18,8 procent wartości w piątek. W ciągu ostatnich trzech miesięcy notowania spółki spadły o około jedną trzecią.

Islandzki przewoźnik PLAY odbył swój pierwszy lot do Warszawy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button