Info z rynkuIntermodalnyTransport

Deutsche Bahn przygotowuje się do sprzedaży DB Schenker

Pozytywną opinię dla sprzedaży spółki wyraził już wcześniej rząd Niemiec

Rada nadzorcza Deutsche Bahn powierzyła zarządowi „zadanie zbadania i przygotowania potencjalnej sprzedaży” do 100% udziałów w logistycznej spółce zależnej DB Schenker. Pozytywną opinię dla sprzedaży spółki wyraził już wcześniej rząd Niemiec.

Rada Deutsche Bahn zgadza się na sprzedaż DB Schenker

Rada nadzorcza Deutsche Bahn zdecydowała, że wpływy z całkowitej lub częściowej sprzedaży DB Schenker trafią do Deutsche Bahn w celu zmniejszenia ogólnego zadłużenia grupy. Ponadto, jak przekonuje rada, sprzedaż DB Schenker jeszcze bardziej wzmocniłaby koncentrację grupy na strategii Strong Rail i w podstawowej działalności DB. W ostatnich latach DB Schenker mocno wspierał ogólne wyniki grupy Deutsche Bahn i to właśnie spore wpływy z działalności logistycznej były głównym powodem, dla którego zarówno politycy, jak i ścisłe kierownictwo firmy było niechętne sprzedaży spółki.

W perspektywie średnioterminowej DB Schenker będzie potrzebował więcej środków finansowych i niezależności, aby dokonywać międzynarodowych przejęć w celu utrzymania i poprawy swojej pozycji rynkowej w coraz bardziej konkurencyjnym sektorze logistycznym oraz wartości biznesowej w przyszłości. Z tego powodu sprzedaż może otworzyć przed DB Schenker nowe możliwości wzrostu i rozwoju – przekonuje rada.

Czytaj też: Deutsche Bahn i rząd zgodziły się na sprzedaż DB Schenker

DB nie będzie się spieszyć ze sprzedażą

Rada nadzorcza zaznaczyła jednak, że w świetle wyzwań gospodarczych, z jakimi boryka się świat, i obecnej niepewności na rynkach kapitałowych, grupa nie zamierza się spieszyć z ewentualną sprzedażą DB Schenker. Tak więc data ewentualnej ostatecznej decyzji o sprzedaży „zależy od ogólnej sytuacji i nie została jeszcze ustalona”, a sprzedaż nastąpi tylko wtedy, gdy grupa DB uzyska ze sprzedaży korzyść finansową, porównywalną do wpływów, jakie zapewnia jej DB Schenker.

W pierwszej połowie 2022 roku DB Schenker wypracował zysk w wysokości 1,2 mld euro, co stanowi najlepszy śródroczny EBIT w 150-letniej historii firmy. Międzynarodowa firma działa w 130 krajach, zatrudniając ponad 76 tysięcy osób. Deutsche Bahn nabył DB Schenker w 2002 r, przez co spółka w 2007 r. stała się logistycznym oddziałem DB. W ciągu ostatnich kilku lat Schenker doświadczył kilku kontrowersji. W 2016 roku firma została skazana za łapówkarstwo w Rosji, które miało miejsce w latach 2010-2012. Z kolei w 2020 roku firma została oskarżona o nieuczciwy dumping cenowy podczas pandemii Covid-19. Firma jednak cały czas zaprzecza tym ostatnim zarzutom.

Czytaj też: Deutsche Bahn mówi o byciu eko, a zużywa prąd z elektrowni węglowych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button