MorskiTransport

Pierwszy kontenerowiec na metanol ochrzczony! Znamy nazwę

A.P. Moller-Maersk planuje do 2030 roku przewozić co najmniej 25% ładunków oceanicznych za pomocą ekologicznych paliw

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, ochrzciła pierwszy na świecie kontenerowiec na zielony metanol. Podczas ceremonii w Kopenhadze, dokąd statek należący do Maersk przybył z południowokoreańskiego Ulsan, Von Der Leyen nadała mu nazwę „Laura Maersk”.

Pierwszy kontenerowiec na metanol ma już imię

172-metrowy duński kontenerowiec na zielony metanol jest kluczowym kamieniem milowym w planach A.P. Moller-Maersk, dotyczących dekarbonizacji działalności firmy do 2040 roku. Jak informuje portal Marine Link, aby osiągnąć ten cel, A.P. Moller-Maersk planuje do 2030 roku przewozić co najmniej 25% ładunków oceanicznych za pomocą ekologicznych paliw, w porównaniu do bazowej wartości z roku 2020.

Laura Maersk stanowi kamień milowy dla żeglugi na całym świecie. Pokazuje ducha przedsiębiorczości, który charakteryzował Maersk od czasu założenia firmy. Jednak, co ważniejsze, ten statek stanowi realny dowód na to, że gdy jako przemysł jednoczymy się poprzez zdeterminowane wysiłki i partnerstwa, pojawia się konkretne i optymistyczne rozwiązanie prowadzące w kierunku zrównoważonej przyszłości. Ten nowy ekologiczny statek jest przełomem, którego potrzebowaliśmy, ale nadal mamy długą drogę do przebycia, zanim osiągniemy cel zerowych emisji – powiedział Vincent Clerc, dyrektor generalny Maersk.

A.P. Moller – Maersk

Czytaj też: Danaos zwiększa swój portfel o nowe kontenerowce na metanol

Dekarbonizacja floty

Jak informuje portal Marine Link, kontenerowiec „Laura Maersk” o pojemności 2 100 TEU to istotny krok w kierunku długoterminowego celu stopniowej wymiany całej floty na statki na ekologiczne paliwa.

Gdy kapitan Peter Maersk Moller zakupił swój pierwszy parowiec w 1886 roku, nadał mu imię 'Laura’. Dzięki swojemu silnikowi parowemu, ’Laura’ była produktem drugiej rewolucji przemysłowej, co miało znaczący wpływ na przemysł żeglugowy. Ponadto ’Laura’ była pierwszym statkiem, który miał białą siedmioramienną gwiazdę na jasnoniebieskim tle. Ten symbol później stał się logo A.P. MollerMaersk – poinformował Maersk.

Czytaj też: Komisja Europejska – federalizacja UE ratunkiem przed kryzysem klimatycznym

Wcześniej w tym miesiącu A.P. Moller-Maersk podpisał umowę z norweską firmą energetyczną Equinor w celu zapewnienia dostaw metanolu dla swojego nowego kontenerowca od września 2023 roku do pierwszej połowy 2024 roku. Umowa ta gwarantuje dostawy metanolu dla statku od momentu jego wejścia do eksploatacji na trasie z Północnej Europy do Morza Bałtyckiego. Zielony metanol będzie dostarczany w Rotterdamie.

Spedytorzy wybierają ekologiczny metanol, by zmniejszyć emisje

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button