MorskiTransport

Danaos zwiększa swój portfel o nowe kontenerowce na metanol

Wszystkie dziesięć statków zostanie wyposażonych w alternatywne jednostki zasilające

Grecka firma przewozowa Danaos Corporation złożyła zamówienie na dwa nowe kontenerowce na metanol, o pojemności 8 258 TEU. Firma ogłosiła, że zamówienie zostało złożone w czerwcu, ale nie ujawniła nazwy stoczni, z którą zawarła umowę. Statki mają zostać dostarczone w 2026 roku.

Danaos kupi nowe kontenerowce na metanol

Danaos zamówiło pierwsze kontenerowce na metanol już w marcu ubiegłego roku w chińskiej stoczni Dalian Shipbuilding. Miesiąc później przewoźnik zamówił kolejne cztery kontenerowce w stoczni Daehan w Korei Południowej. Dzięki zamówieniu firma zwiększy liczbę nowych jednostek w księdze zamówień do 10 ekologicznych kontenerowców, o łącznej pojemności 74 914 TEU. Siedem z tych jednostek ma zostać dostarczonych w 2024 roku, a jeden statek w 2025 roku. Z kolei dwa najnowsze mają zostać dostarczone w 2026 roku.

Czytaj też: Evergreen podpisuje gigantyczny kontrakt na kontenerowce na metanol

Jak informuje portal Offshore Energy, wszystkie dziesięć statków zostanie wyposażonych w alternatywne jednostki zasilające oraz będą zgodne z najnowszymi wymaganiami Międzynarodowej Organizacji Morskiej dotyczącymi standardów emisji Tier III i wskaźnika projektu efektywności energetycznej (EEDI) – Faza III.

Spółka Danaos nadal rozwija swoją strategię redukcji emisji dwutlenku węgla. Ciągle optymalizujemy i modernizujemy naszą istniejącą flotę, a także zobowiązaliśmy się do modernizacji około 20 jednostek poprzez montaż nowych śrub, oszczędnościowych dodatków i farb o niskim współczynniku tarcia. Rozszerzyliśmy również program budowy nowych jednostek, zamawiając cztery dodatkowe statki. Dwa z nich będą miały pojemność 6 000 TEU, a dwa pojemność 8 200 TEU. Wszystkie zostaną dostarczone z gotowością do wykorzystania metanolu jako paliwa, zapewniając długoterminowe wykorzystanie naszych inwestycji. Razem zamówiliśmy łącznie 10 jednostek, o łącznej pojemności około 75 000 TEU. Wszystkie te statki będą zdolne do korzystania z alternatywnych paliw. Co ważne, sześć z nich zostało już wynajętych na wiele lat – powiedział Dr. John Coustas, CEO Danaos.

Nowe statki we flocie

Dodatkowo, firma podpisała umowę wstępną w sprawie zakupu 5 masowców typu Capesize zbudowanych w latach 2010-2012, o łącznej pojemności 879 306 DWT, za łączną kwotę 103 milionów dolarów. Umowa ta podlega jeszcze ustaleniu ostatecznej dokumentacji. Przewidywany termin dostawy tych jednostek to wrzesień i październik 2023 roku.

Jak informuje portal Offshore Energy, w ciągu ostatniego półrocza Danaos odnotował zysk netto w wysokości 293,2 miliona dolarów, w porównaniu do 339,7 miliona dolarów w pierwszej połowie ubiegłego roku, co oznacza spadek o 46,5 miliona dolarów. W tym samym okresie firma dokonała znaczących inwestycji we własne akcje, wykupując łącznie 1 080 547 akcji swojego zwykłego kapitału w otwartym rynku za łączną kwotę 65,6 miliona dolarów w ramach programu wykupu akcji o wartości do 100 milionów dolarów, który został ogłoszony w czerwcu ubiegłego roku.

Czytaj też: Wstrzymanie dotacji do paliw kopalnych może ograniczyć globalne emisje o 10%

W ciągu ostatnich trzech miesięcy Danaos zwiększyło swoje przychody o około 469 milionów dolarów dzięki podpisaniu nowych umów czarterowych dla 12 kontenerowców z jej floty. W rezultacie łączne przychody operacyjne Danaos wyniosły 2,5 miliarda dolarów.

Maersk zamawia kolejne kontenerowce napędzane metanolem

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button