PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Ukraina notuje wzrost przewozów kolejowych! Wykiwali Putina

Największy wzrost odnotowało zboże, którego wolumen wzrósł o 5,9 procent

Ukraińskie Koleje (UZ) przetransportowały 148,4 miliona ton ładunków w ciągu ubiegłego roku. W okresie od marca do grudnia średni miesięczny wolumen ładunków był o 23 procent wyższy niż w poprzednim roku. Ukraina przypisuje wzrost przewozów kolejowych przywróceniu szlaku morskiego na Morzu Czarnym.

Ukraina odnotowała wzrost przewozów kolejowych

Średni miesięczny wolumen przewiezionych ładunków wyniósł ponad 12 milionów ton. Listopad w szczególności przyniósł pozytywne wyniki, z przewiezionymi 14,1 milionami ton ładunków. Ukraina przypisuje wzrost przewozów kolejowych o 23 procent głównie przywróceniu morskiego korytarza eksportowego przez siły zbrojne Ukrainy. Wcześniej Rosja wycofała się z umowy zbożowej, gwarantującej bezpieczną żeglugę statków na Morzu Czarnym.

Czytaj też: Indie wykorzystują Rosję. Kryzys geopolityczny jest im na rękę

Jak informuje portal RailFreight, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy funkcjonowania nowo przywróconego szlaku, Ukraińskie Koleje przewiozły 8,8 miliona ton ładunków do portów Morza Czarnego, co stanowi wzrost o 8,6 procent w porównaniu z wynikiem osiągniętym w tym samym okresie 2022 roku, kiedy jeszcze obowiązywała umowa zbożowa. W samym grudniu 2023 roku operator kolejowy dostarczył do portów Morza Czarnego 3,8 miliona ton ładunków. Łącznie w 2023 roku przetransportowano 22,3 miliona ton ładunków przez porty morskie i 34,4 miliona ton przez lądowe przejścia graniczne. Krajowy transport wzrósł do 84,8 miliona ton, co oznaczało wzrost o 11,4 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

Należy zauważyć, że Ukraińskie Koleje odnotowały wzrost o 29,6 procent w ilości przewożonych materiałów budowlanych, których wolumen osiągnął 29,6 miliona ton. Największy wzrost odnotowało zboże, którego wolumen wzrósł o 5,9 procent, osiągając łączną wartość 30,6 miliona ton.

Umowa zbożowa

Czarnomorska umowa zbożowa była porozumieniem między Rosją, Ukrainą, Turcją i Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ), zawartą podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Inwazja w lutym 2022 roku doprowadziła do całkowitego wstrzymania transportu morskiego zboża z Ukrainy, która wcześniej była głównym eksporterem przez Morze Czarne. Dodatkowo Rosja tymczasowo wstrzymała eksport zboża, co jeszcze bardziej pogorszyło sytuację i spowodowało wzrost światowych cen żywności wzrost zagrożenia głodem w krajach o niższych dochodach. Porozumienie gwarantujące bezpieczny transport zboża z czarnomorskich portów zostało podpisane w Stambule 22 lipca i obowiązywało przez okres 120 dni.

Czytaj też: Umowa zbożowa przedłużona! Rosja kręciła nosem ale się zgodziła

Rosja zawiesiła swój udział w porozumieniu na kilka dni z powodu ataku dronów na rosyjskie okręty wojenne na Morzu Czarnym, ale powróciła po mediacji. Później ONZ i Ukraina ogłosiły, że umowa została przedłużona o kolejne 120 dni. W marcu Turcja i ONZ ogłosiły, że zapewniły drugie przedłużenie o co najmniej kolejne 60 dni. W maju umowa została ponownie przedłużona o 60 dni, wygasając 18 lipca. Do połowy lipca ponad 1000 statków z powodzeniem opuściło ukraińskie porty, przewożąc prawie 33 mln ton zboża i innych produktów spożywczych do 45 krajów. Nie osiągnięto nowego porozumienia w sprawie przedłużenia umowy, co spowodowało jej wygaśnięcie.

Co się stanie, jeśli umowa zbożowa nie zostanie przedłużona?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button