Transcash faktoring
MorskiTransport

Umowa zbożowa przedłużona! Rosja kręciła nosem ale się zgodziła

Czarnomorska umowa zbożowa została przedłużona o kolejne dwa miesiące

Ukraińska umowa zbożowa, dotycząca transportu produktów rolnych z portów nad Morzem Czarnym, została przedłużona o kolejne dwa miesiące. Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres określił to jako „dobrą wiadomość dla świata”. Przedłużenie umowy nastąpiło dzień przed potencjalnym wycofaniem się Rosji z tej umowy z powodu trudności w eksporcie zboża i nawozów.

Czarnomorska umowa zbożowa przedłużona o 60 dni

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, ogłosił przedłużenie umowy w przemówieniu telewizyjnym, a później zostało to potwierdzone przez Rosję, Ukrainę i Organizację Narodów Zjednoczonych. Jak informuje portal Marine Link, przepływ statków przez korytarz zaczął się zatrzymywać w ciągu ostatnich kilku dni, a armatorzy obawiali się, że jeśli umowa zbożowa nie zostanie przedłużona, ich statkom i załogom może grozić niebezpieczeństwo ze strony Rosji.

Przedłużenie umowy jest dobrą wiadomością dla świata – powiedział sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja pośredniczyły w stworzeniu i podpisaniu umowy w lipcu zeszłego roku. Początkowo umowę podpisano na 120 dni, aby pomóc w rozwiązaniu globalnego kryzysu żywnościowego, który został pogłębiony przez inwazję Rosji na Ukrainę, czyli jednego z głównych eksporterów zbóż na świecie.

Później umowa została przedłużona, ale miała wygasnąć 18 maja. Moskwa początkowo wydawała się niechętna przedłużeniu umowy, chyba że spełnione zostaną określone żądania dotyczące jej własnego eksportu rolnego. Najwyraźniej jednak Kreml zmienił zdanie i teraz uzasadnia to… troską o potrzebujących.

To jest szansa, aby pomóc zapewnić globalne bezpieczeństwo żywnościowe, nie tylko słowami, ale czynami. Przede wszystkim, aby pomóc najbardziej potrzebującym krajom. Nasza zasada oceny porozumień w Stambule z 22 lipca 2022 roku nie zmieniła się, a zniekształcenia w ich realizacji powinny zostać jak najszybciej skorygowane – stwierdziło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, ogłaszając przedłużenie umowy.

Czytaj też: Rosja zablokuje korytarz zbożowy?! Co to oznacza dla świata?

Rosja jak zwykle robi z siebie ofiarę

Chociaż rosyjski eksport żywności i nawozów nie podlega zachodnim sankcjom nałożonym po inwazji na Ukrainę w lutym zeszłego roku, Moskwa twierdzi, że przeszkodę dla wysyłek stanowią ograniczenia dotyczące płatności, logistyki i ubezpieczeń. Przedstawiciel Rosji przy ONZ, Vassily Nebenzia, powiedział, że umowa została przedłużona, ponieważ Rosjanie „nadal nie tracą nadziei, że ich problemy zostaną rozwiązane”.

Jak informuje portal Marine Link, Stany Zjednoczone odrzuciły skargi Rosji. Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, powiedziała w zeszłym tygodniu, że według uzyskanych danych Rosja eksportuje zboże i nawozy na tym samym poziomie, a nawet wyższym, niż przed pełnoskalową inwazją. Ukraina również przyjęła z zadowoleniem przedłużenie umowy, ale wysoki urzędnik zapowiedział, że Rosji nie wolno pozwolić na sabotaż umowy i musi zaprzestać używania żywności „jako broni i szantażu”.

W ramach czarnomorskiej umowy zbożowej wyeksportowano już około 30,3 miliona ton zbóż i artykułów spożywczych z Ukrainy, w tym 625 000 ton na potrzeby operacji humanitarnych w Afganistanie, Etiopii, Kenii, Somalii i Jemenie.

Czytaj też: Giganci zbożowi osiągają rekordowe zyski, podczas gdy 345 mln ludzi głoduje

Ukraina utworzy fundusz ubezpieczeniowy dla statków towarowych

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button