KolejowyTransport
Gorące newsy

Zgorzelski (PKP): Polska kolej zapewnia nam bezpieczeństwo

Również historia pokazuje, jak ważny jest transport kolejowy

Jaki wpływ ma polska kolej na bezpieczeństwo naszego państwa? Czy branża transportu kolejowego stanie na wysokości zadania podczas ewentualnej wojny? Gościem kolejnego wywiadu Obserwatora Logistycznego na YouTube był Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.

Polska kolej zapewnia bezpieczeństwo państwa

Polska kolej ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi bezpieczeństwo państwa. Widzimy to szczególnie w Ukrainie, gdzie transport kolejowy jest jednym z elementów strategii obronnej Ukrainy przed najeźdźcami z Rosji.

Kolej niewątpliwie stanowi element infrastruktury strategicznej, krytycznej infrastruktury państwa, istotnej z punktu widzenia bezpieczeństwa gospodarki, jak i społeczeństwa. Jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa i to też doskonale widać przez pryzmat konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą. Transport wojsk, transporty uzbrojenia, amunicji, rannych żołnierzy, ale też żywności i paliw, to jest ten pierwszy aspekt bezpieczeństwa. Drugi dotyczy gospodarki, bo transport kolejowy niewątpliwie ma wpływ na rozwój gospodarczy państwa i bez efektywnie zorganizowanego transportu trudno w ogóle wyobrazić sobie w pełni efektywnie rozwijającą się gospodarkę. Kolej musi też odpowiadać na potrzeby ludzi, na potrzeby społeczeństwa, na kwestie związane nie tylko z obsługą przedsiębiorstw, ale też dowożenie do pracy, czy do szkoły – wskazuje Zgorzelski.

Czytaj też: Intercity zapowiada obniżki cen biletów! Wybory coraz bliżej

Transport kolejowy w czasie II Wojny Światowej

Również historia pokazuje, jak ważny jest transport kolejowy. Polska kolej odegrała ogromną rolę w czasie II Wojny Światowej, ale również podczas innych konfliktów zbrojnych.

Sierpień, który już za nami, oraz wrzesień to miesiące szczególnie dla historii Polski. Dla nas Polaków sierpień to chociażby obchodzona w ostatnich latach rocznica Bitwy Warszawskiej czy ogółem wojny polsko-bolszewickiej. Wrzesień to z kolei wybuch II Wojny Światowej. I gdybyśmy właśnie patrzyli przez ten pryzmat historyczne, to zobaczymy jak dużą rolę odgrywała kolej właśnie w tych konfliktach zbrojnych czy w walkach. Pierwszego września obchodziliśmy w Krakowie, w Tczewie i w Malborku wielkie uroczystości. Tam kolejarze i celnicy byli jednymi z pierwszych ofiar II wojny światowej. Tak jak celem politycznym Trzeciej Rzeszy było zniszczenie Państwa Polskiego, tak jednym z celów militarnych było zniszczenie polskiego transportu kolejowego w pierwszych dniach wojny. I gdybyśmy tak patrzyli przez pryzmat różnych wydarzeń historycznych, to zobaczymy jak ogromną rolę odgrywa kolej w konfliktach zbrojnych, jak zapewnia bezpieczeństwo na wypadek różnego rodzaju starć militarnych – dodaje członek zarządu PKP S.A.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Wywiad z Rafałem Zgorzelskim dostępny na kanale Obserwator Logistyczny na YouTube. Zachęcamy wszystkich czytelników do zasubskrybowania kanału.

Rekord PKP Intercity. Sukces czy wynik monopolu na rynku?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button