Operator miejskiej komunikacji publicznej TPER w Bolonii zamierza zakupić aż 130 autobusów wodorowych. Pojazdy o zerowej emisji zostaną dostarczone przez firmę Solaris i będzie to największe zamówienie na autobusy wodorowe w Europie. Dostawa dotyczy autobusów Urbino 12 o długości 12 metrów. Przewoźnik będzie również miał prawo do rozszerzenia zamówienia o kolejne 140 pojazdów.
Solaris realizuje największe zamówienie na autobusy wodorowe
Włoskie miasta Bolonia i Ferrara właśnie rozpoczęły jeden z największych europejskich projektów związanych z autobusami wodorowymi. Operator miejskiej komunikacji publicznej TPER zamierza zakupić 130 autobusów wodorowych Solaris Urbino 12, które obecnie są jednymi z najpopularniejszych autobusów zasilanych wodorem w Europie. Umowa pozwala na rozszerzenie zamówienia o kolejne 140 pojazdów Solaris i jest to największe zamówienie na autobusy wodorowe w Europie.
Każdy autobus będzie wyposażony w ogniwo paliwowe o mocy 70 kW, które będzie pobierać wodór z pięciu zbiorników kompozytowych umieszczonych na dachu autobusu. Z pełnymi zbiornikami, które pomieszczą 37,5 kg wodoru, autobus będzie mógł pokonać około 350 km na jednym tankowaniu.
Mieszkańcy Bolonii i Ferrary przekonają się o korzyściach płynących z autobusów wodorowych Urbino 12 już w 2024 roku, gdy do miasta zostanie dostarczona pierwsza partia 37 jednostek na wodór. Pozostałe pojazdy dotrą w latach 2025-2026 – przekazał Solaris.
Do tej pory firma Solaris dostarczyła ponad 120 jednostek zasilanych wodorem dla kilkunastu klientów w 8 krajach. W ubiegłym roku Solaris poszerzył swoją ofertę wodorową o przegubowy autobus Urbino 18.
Czytaj też: Głogów stawia na zeroemisyjny transport. Kupuje autobusy Solaris
Dekarbonizacja transportu publicznego
Transport publiczny odgrywa kluczową rolę w naszych miastach, zapewniając mobilność mieszkańcom i odciążając ruch drogowy. Jednakże, w obliczu narastającego problemu zmian klimatycznych, dekarbonizacja staje się imperatywem dla tej branży.
Czytaj też: Magazynowanie CO2 w Polsce staje się faktem. ORLEN podpisał umowę
Jednym z najważniejszych kroków w dekarbonizacji transportu publicznego jest przejście na pojazdy z napędem elektrycznym, wodorowym lub hybrydowym. Autobusy, tramwaje i metro zasilane taką energią są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne pojazdy spalinowe. Rosnąca dostępność i efektywność nowych systemów napędowych oraz rozwijająca się infrastruktura ładowania sprawiają, że elektromobilność staje się realną opcją.
Jeden komentarz