PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Na ulice Poznania wyjechały pierwsze w historii autobusy wodorowe!

Jedną z kluczowych cech nowych pojazdów jest ich napęd o zerowej emisji

Na ulice Poznania wyjechały pierwsze w historii miasta wodorowe autobusy Solaris, wyposażone w ogniwa paliwowe. W październiku ubiegłego roku przewoźnik MPK Poznań zamówił 25 pojazdów tego typu, a całe zamówienie zostanie zrealizowane do końca tego roku. Autokary będą tankowane wodorem na stacji zlokalizowanej na ulicy Warszawskiej.

Pierwsze autobusy wodorowe Solaris już w Poznaniu

Pod koniec ubiegłego roku miasto Poznań dokonało znacznej inwestycji, zamawiając 25 autobusów z napędem wodorowym o zerowej emisji. Wodorowe autobusy dostarcza firma Solaris, która może się poszczycić niemal dziesięcioletnim doświadczeniem w rozwijaniu technologii wodorowej dla transportu publicznego. Producent autobusów dostarczył właśnie pierwsze dwa autobusy Urbino 12 z napędem wodorowym. Pozostałe pojazdy zostaną przekazane przewoźnikowi do końca tego roku.

Nasza firma przez lata konsekwentnie realizuje przemyślaną politykę, ponieważ chcemy, aby nasza flota była nowoczesna i bezemisyjna. Solaris Bus & Coach znacząco przyczynił się do tego procesu, składając zwycięskie oferty i dostarczając miastu pierwsze autobusy elektryczne, a teraz dostarcza pierwsze w historii autobusy elektryczne z napędem wodorowym. Jestem przekonany, że nowe pojazdy dobrze służyć będą naszym pasażerom – mówi Krzysztof Dostatni, CEO MPK Poznań.

Solaris Bus & Coach

Czytaj też: Solaris z największym zamówieniem na autobusy wodorowe w Europie!

Udogodnienia dla podróżnych

Jedną z kluczowych cech nowych pojazdów jest ich napęd o zerowej emisji. Autokary Urbino 12 z napędem wodorowym wykorzystują energię pochodzącą z wodoru, który jest przekształcany w elektryczność w ogniwie paliwowym. Reakcja chemiczna zachodząca w ogniwie paliwowym jest czysta, ponieważ jej jedynymi produktami ubocznymi są woda i ciepło. W praktyce autobusy mogą pokonywać 350 km na pełnych zbiornikach w różnych warunkach drogowych i pogodowych, a tankowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Tankowanie będzie odbywać się na specjalnie przeznaczonej stacji tankowania wodoru, zlokalizowanej na ulicy Warszawskiej w Poznaniu.

Solaris Bus & Coach

Czytaj też: PKN ORLEN wybuduje kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce

Wnętrze autobusów niskopodłogowych jest w pełni klimatyzowane. Ponadto, pasażerowie skorzystają z wielu udogodnień, takich jak kompleksowy system informacji pasażerskiej, system monitoringu wideo oraz ładowarki do urządzeń przenośnych.

Czysty i zrównoważony transport stanowi fundament funkcjonowania miast przyszłości. Jesteśmy niezmiernie dumni z możliwości dostarczenia autobusów wodorowych do Poznania i cieszymy się, że mieszkańcy będą mogli sami przekonać się o zaletach wodoru jako czystego i wydajnego źródła energii. Transport publiczny przeszedł w Europie w ostatnich latach znaczącą transformację na zieloną stronę. Cieszę się bardzo, widząc, że Poznań nie tylko nadąża za tymi dynamicznymi zmianami, ale także niekwestionowanie prowadzi w tej dziedzinie – powiedział Dariusz Michalak, CTO Solaris, odpowiedzialny m.in. za rozwijanie nowych produktów i wdrażanie nowych technologii.

Głogów stawia na zeroemisyjny transport. Kupuje autobusy Solaris

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button