PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowyTransport

Pociągi wciąż na topie? PKP Intercity znów notuje rekordowy zysk!

Wraz z poprawą kondycji spółki wzrastały nakłady na inwestycje

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, PKP Intercity przewiozło aż 31 milionów pasażerów, co oznacza znaczący wzrost o ponad 5 milionów w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, w roku 2022 PKP Intercity osiągnęło rekordowy zysk netto wynoszący 52,5 miliona złotych, czyli prawie 10 milionów złotych więcej niż rok wcześniej. 

Intercity notuje rekordowy zysk i frekwencję

Stały wzrost frekwencji w PKP Intercity nieustannie trwa, bijąc kolejne rekordy. Krajowy przewoźnik może się pochwalić najwyższą liczbą przewiezionych pasażerów w historii spółki. Tylko w okresie styczeń-czerwiec 2023 roku,  z usług PKP Intercity skorzystało blisko 31 milionów podróżnych. Dla porównania w ubiegłym roku liczba ta wyniosła 25,6 miliona, a w 2019 roku, było to 22,8 miliona. Oznacza to prawie 20% wzrost w porównaniu do pierwszej połowy 2022 roku.

Ciężka praca całego środowiska kolejowego i dobry klimat dla kolei w Polsce, przekładają się na coraz lepsze wyniki PKP Intercity. Są one najlepszym potwierdzeniem tego, że rząd PiS miał rację stawiając na rozwój kolei. Nasi poprzednicy traktowali transport szynowy jako przeżytek, który przechodzi do historii. Tymczasem za siedem lat polskie tory muszą w pełni otworzyć się na zagraniczną konkurencję. Gdyby nie decyzja o inwestycjach i rozwoju PKP Intercity, nasz narodowy przewoźnik nie miałby szans w tym starciu. A może o to chodziło? Dzięki strategicznemu wsparciu PKP Intercity ma teraz bardzo ambitne plany inwestycyjne. Nowoczesnych, komfortowych i coraz szybszych pociągów będzie na polskich torach przybywać, a to będzie przyciągało kolejnych pasażerów. Wierzę, że polski przewoźnik będzie gotów na stawienie czoła każdej konkurencji z korzyścią dla pasażerów i naszej gospodarki – mówi Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

PKP Intercity

Czytaj też: PKP Intercity odbiera pierwsze sześć pociągów FLIRT z Siedlec

W każdym kolejnym miesiącu tego roku PKP Intercity odnotowywało rekordową liczbę pasażerów podróżujących ich pociągami. W maju, składami narodowego przewoźnika podróżowało blisko 5,9 miliona osób, a w czerwcu aż 6,05 miliona. To odpowiednio wzrost o 640 tysięcy i 700 tysięcy pasażerów w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Dniem o największej frekwencji okazał się 11 czerwca, kiedy to do pociągów narodowego przewoźnika wsiadło 250 tysięcy pasażerów. PKP Intercity odnotowało również rekordowy zysk. Spółka notuje zyski od 2016 roku, z wyjątkiem roku wybuchu pandemii, kiedy to z powodu obostrzeń i ograniczeń ruch w pociągach praktycznie zamarł. Okres ten przyniósł straty spółce, jednak po ich odjęciu, łączny zysk netto wypracowany przez spółkę od 2016 roku przekroczył 570 milionów złotych.

Stabilizacja finansowa spółki jest niezwykle ważna, gdyż przewidujemy, że liczba pasażerów podwoi się do 2030 r. Biorąc pod uwagę, że w strukturze przychodów ze sprzedaży w Grupie PKP przewozy pasażerskie stanowią 36%, wyniki finansowe PKP Intercity istotnie wpływają na wyniki całego holdingu. A w 2022 r. były one bardzo dobre – Grupa PKP zakończyła ubiegły rok z wynikiem netto na poziomie prawie 400 mln zł. Warto zaznaczyć, że docelowo, do końca obecnej dekady, zarówno infrastruktura jak też tabor kolejowy, przejdą prawdziwą rewolucję, co jeszcze bardziej przyczyni się do rozwoju całego sektora – powiedział Andrzej Olszewski, Członek Zarządu PKP S.A.

PKP Intercity
PKP Intercity

Ogromne nakłady inwestycyjne

PKP Intercity podsumowało także swoje inwestycje w tabor kolejowy oraz infrastrukturę. Od 2016 roku spółka przeznaczyła na ten cel blisko 4,1 miliarda złotych. W samym tylko ubiegłym roku nakłady wyniosły 1,4 miliarda złotych, co jest wzrostem o 840 milionów złotych w porównaniu do roku 2021, w którym na inwestycje przeznaczono nieco ponad 600 milionów złotych. W 2022 roku inwestycje w tabor obejmowały zakup lub modernizację 166 wagonów, 21 lokomotyw manewrowych i kursowych, oraz 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych.

PKP Intercity jest dziś przykładem, że dla polskiej kolei nie ma szklanych sufitów. Prawie 31 mln pasażerów w sześć miesięcy oraz zysk netto przekraczający 52 mln przy wysokich nakładach na inwestycje, to wyjątkowo dobry wynik i dowód na to, że nasza strategia jest skuteczna. Przeżywamy dziś modę na kolej i korzystamy z tej szansy. Nasze inwestycje w tabor,  infrastrukturę postojową czy rozwiązania technologiczne już dziś przekładają się na rekordowe wyniki przewozowe. Na tym z pewnością nie poprzestaniemy i będziemy przełamywać kolejne bariery – dodał Tomasz Gontarz, Wiceprezes Zarządu PKP Intercity S.A.

PKP Intercity

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

W ostatnich latach spółka skorzystała również z funduszy unijnych. W okresie 2014-2020 pozyskano zwrot nakładów w wysokości 912,70 miliona złotych, a do końca bieżącego roku spółka oczekuje dodatkowego wzrostu o 100 milionów złotych. Wartość projektów finansowanych ze środków unijnych osiągnie 2 miliardy złotych.

Wraz z poprawą kondycji spółki wzrastały nakłady na inwestycje. W roku 2016 planowano wydać 2,5 miliarda złotych na zakup i modernizację taboru oraz inwestycje infrastrukturalne do roku 2020. Aktualizacja planów rok później przewidywała podwyższenie tej kwoty do 7 miliardów złotych do roku 2023. W 2021 roku ogłoszono strategię inwestycyjną, zakładającą wydatkowanie 19 miliardów złotych do roku 2030, a rok później ta kwota została zwiększona rekordowo do 27 miliardów złotych.

PKP Intercity

Do tej pory spółka podpisała umowy na wartość 7 miliardów złotych w ramach nowej strategii dotyczącej taboru. Wśród tych umów znajdują się kontrakty z firmami takimi jak PESA Bydgoszcz (2,91 miliarda złotych brutto), FPS H. Cegielski (1,83 miliarda złotych brutto) oraz NEWAG (ponad 1,4 miliarda złotych brutto). W ramach strategii taborowej o nazwie „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do roku 2030 narodowy przewoźnik zainwestuje 27 miliardów złotych w nowoczesny tabor oraz przyjazne dla środowiska stacje postojowe. W rezultacie spółka planuje uruchomić około dwukrotnie więcej pociągów, a do roku 2030 cały tabor przewoźnika ma zostać wymieniony lub zmodernizowany.

Intercity chce usprawnić wakacyjne podróże. Zobaczymy jak wyjdzie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button