Info z rynku

Port w Rotterdamie zdobywa nowe tereny dla „zielonych” firm

Port w Rotterdamie pozyskuje ziemię z morza dla firm, które produkują paliwa odnawialne i produkty chemiczne. Firma Van Oord, zajmująca się inżynierią morską, rozpoczęła niedawno realizację projektu, w ramach którego wykonawca dostarczy łącznie 5 milionów m3 wydobytego piasku do południowej części Prinses Alexiahaven.

Port w Rotterdamie zdobywa nowe tereny dla „zielonych” firm

Według władz portu w Rotterdamie do końca lipca nowy ląd zostanie podniesiony do sześciu metrów powyżej poziomu wody w Nowym Amsterdamie (NAP). Następnie piasek będzie musiał osiąść przez pół roku, zanim będzie można na nim budować. Na wierzchu zostanie położona warstwa gliny, a następnie zasiana trawa, aby zapobiec wywiewaniu piasku. Fińska firma UPM już planuje założenie tu swojej działalności, a docelowo port w Rotterdamie chce udostępnić miejsce innym firmom wytwarzającym produkty z odpadów. Skupienie tego typu przedsiębiorstw tworzy klaster firm, które mogą korzystać z tej samej infrastruktury, w tym rurociągów.

Zarząd portu traktuje przestrzeń portową z najwyższą starannością. Na Maasvlakte 2 nadal jest miejsce na rozszerzenie przeładunku kontenerów oraz na działalność, która wpisuje się w strategię transformacji portu, taką jak produkcja ekologicznego wodoru, wyładunek morskiej energii wiatrowej oraz produkcja paliw odnawialnych – poinformował port w Rotterdamie w komunikacie.

W innych miejscach na terenie portu dostępna jest wolna przestrzeń, ale są to głównie mniejsze lokalizacje. Ponadto z biegiem czasu różne tereny portu zostaną przebudowane.

Czytaj też: Rosyjski gaz wciąż dociera do brytyjskich portów. Pracownicy protestują

W porcie w Rotterdamie powstanie zielona elektrownia wodorowa

Na początku tego roku Shell i Thyssenkrupp podpisały umowę na dostawy dla projektu produkcji zielonego wodoru na dużą skalę. Miejscem, gdzie powstanie zielona elektrownia wodorowa Holland Hydrogen I będzie port w Rotterdamie. Projekt ten ma być jedną z największych elektrowni wodorowych na świecie o mocy 200 MW. Otwiera on również nowy rozdział zarówno dla Rotterdamu, jak i dla Shell, związany z transformacją energetyczną.

Cieszymy się, że możemy wspierać budowę głównego węzła wodorowego w Europie Środkowej i przyczynić się do przejścia Europy na zieloną energię. Dzięki naszym wielkoskalowym modułom o dużych rozmiarach jeszcze bardziej wzmocnimy strategię wodorową firmy Shell – powiedział Christoph Noeres z Thyssenkrupp.

Priorytetem dla zakładu jest zerowa emisja netto. Dlatego wszędzie tam, gdzie to możliwe, zostaną użyte materiały budowlane nadające się do ponownego wykorzystania, a na zewnętrznych ścianach zakładu znajdą się panele słoneczne. Elektrownia będzie otwarta dla wybranych zwiedzających po osiągnięciu pełnej operacyjności. Zielony wodór jest głównym filarem transformacji energetycznej w kierunku zrównoważonej dekarbonizacji. Oczekuje się, że do 2025 r. kraje reprezentujące ponad 80 procent światowego PKB, wejdą do gospodarki wodorowej z dedykowaną strategią wodorową.

Czytaj też: Inwestycje w Namibii: kraj chce stać się supermocarstwem wodorowym!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button