DrogowyTransport
Gorące newsy

Otwarto trzeci najdłuższy wiszący most w Europie. Co za gigant!

Cała inwestycja ma zostać ukończona do końca roku, jednak zdecydowano się nie odkładać dłużej otwarcia

W pobliżu miasta Braila w Rumunii do użytku oddano trzeci najdłuższy wiszący most w Europie, o długości dwóch kilometrów. Prezydent Rumunii, Klaus Iohannis stwierdził, że most w Braila jest największą inwestycją infrastrukturalną w kraju od czasu transformacji systemowej. Cała inwestycja ma zostać ukończona do końca roku, jednak zdecydowano się nie odkładać dłużej otwarcia mostu.

Trzeci najdłuższy most wiszący w Europie

Trzeci najdłuższy wiszący most w Europie zapewnia drogową łączność pomiędzy regionem Tulcea i Braila, a także, w szerszym sensie, regionem Dobrudzsa, otoczonym Morzem Czarnym i Dunajem, oraz pozostałymi częściami kraju. Prezydent Rumunii wyraził publiczne uznanie dla japońskich i włoskich budowniczych oraz ocenił, że most nad Dunajem, zbudowany dzięki międzynarodowej współpracy i najnowocześniejszej technologii, stanowi doskonały przykład współpracy między UE a Japonią. Iohannis uważa, że rozwój sieci transportowej powinien pozostać głównym celem rządu w Bukareszcie, a najważniejszym źródłem dla tego planu są fundusze unijne.

Czytaj też: Nowy obrotowy most w Nowakowie już dostępny dla kierowców

Jak informuje portal IHO, premier Marcel Ciolacu stwierdził, że inwestycja o wartości pół miliarda euro, z której większość została pokryta środkami unijnymi, przyczyniła się do rozwoju lokalnej gospodarki podczas budowy. Szef rządu ocenił, że most zlokalizowany piętnaście kilometrów od trójstyku granicy mołdawsko-ukraińsko-rumuńskiej może odegrać ważną rolę w odbudowie Ukrainy i zwiększeniu ruchu turystycznego w delcie Dunaju.

Inwestycja nie jest w pełni gotowa

Jak informuje portal IHO, chociaż most został oddany do użytku, to wciąż trwają prace przy moście, który jest nazywany rumuńskim Złotym Mostem przez miejscowe media. Z tego powodu w dni powszednie w godzinach nocnych most jest zamykany, aby robotnicy mogli dokończyć demontaż żurawi i podpór. Z dwóch planowanych dróg dojazdowych, zbudowana została tylko jedna, po wschodniej stronie rzeki. Cała inwestycja ma zostać ukończona do końca roku, jednak zdecydowano się nie odkładać dłużej otwarcia, ponieważ najdłuższy wiszący most w Europie, budowany od pięciu lat, miał być oddany do użytku już na wakacje.

Facebook/Asociația Pro Infrastructură

Czytaj też: 55% Polaków jest za przyjęciem euro! Ale poparcie maleje. W 2022 r. było to 60%

W inauguracji otwarcia mostu wzięli udział komisarz UE ds. transportu Adina Valean, przewodnicząca Senatu Nicole Ciuca, była premier, minister transportu Sorin Grindeanu, były premier oraz urodzony w Braili eurodeputowany Mihai Tudose, który podpisał umowę w sprawie budowy mostu w ostatnim dniu sprawowania mandatu.

Nowe mosty kolejowe w Krakowie już gotowe. Dzięki środkom z UE

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button