KolejowyTransport
Gorące newsy

Intercity chce usprawnić wakacyjne podróże. Zobaczymy jak wyjdzie

W okresie letnim, codziennie na torach będą odjeżdżać średnio 423 pociągi

PKP Intercity wprowadziło znaczne zmiany w swojej letniej ofercie, by sprostać wzmożonemu popytowi na wakacyjne podróże. Przewoźnik zapewnia, że dodatkowe połączenia na lato będą teraz dostępne w godzinach największego natężenia ruchu oraz na najbardziej popularnych trasach. Dzięki temu pasażerowie mają mieć znacznie łatwiejszy dostęp do atrakcyjnych miejsc turystycznych, takich jak Mazury, wybrzeże Bałtyku czy Tatry. Nowy rozkład jazdy wejdzie w życie 11 czerwca.

PKP Intercity planuje usprawnić wakacyjne podróże

W ostatnich latach PKP Intercity dokonało znaczących zmian w swojej ofercie na różnych trasach, reagując na rosnące zainteresowanie podróżami kolejowymi. W rezultacie PKP Intercity zamierza usprawnić wakacyjne podróże i przygotowało w tym celu 58 par pociągów do i z Trójmiasta. Pasażerowie z Warszawy będą mieli do dyspozycji aż 33 pary połączeń dziennie, co oznacza wzrost o 7 w porównaniu do okresu przed wakacjami i o 3 więcej niż rok temu. Co więcej, mieszkańcy Stolicy będą mieli możliwość skorzystania z 28 par połączeń do Krakowa, co oznacza wzrost o 3 w porównaniu do ubiegłego roku, oraz 17 par pociągów do Katowic.

Również mieszkańcy Wielkopolski będą mieli szeroki wybór połączeń, aby móc dotrzeć do popularnych nadmorskich miejscowości, takich jak Ustka, Kołobrzeg, Szczecin i Trójmiasto. Łącznie będzie dostępne 28 połączeń na dobę. Na przykład, w przypadku trasy PoznańTrójmiasto, zostaną wprowadzone dodatkowe pociągi, takie jak IC 15146 oraz IC BałtykBIS, które będą kursowały w każdą niedzielę od 25 czerwca do 27 sierpnia. Oba pociągi zapewnią połączenia w kierunku Bałtyku i obsłużą podróżnych powracających z wakacji do Poznania. Ponadto, będą dostępne dodatkowe połączenia 11 czerwca i 15 sierpnia. Trasa do Trójmiasta będzie również wzbogacona o dodatkowe połączenia weekendowe, na przykład IC BachusBIS, który rozpocznie kursy 18 czerwca. Dodatkowo, pociąg IC Zatoka będzie oferować możliwość podróży z Wielkopolski do Trójmiasta w poniedziałki i powrotu do stolicy Wielkopolski w niedziele, umożliwiając tym samym dodatkowe opcje dojazdu nad morze i z powrotem.

Z kolei mieszkańcy Krakowa będą mieli ułatwiony dostęp do gór. Dotychczasowe pociągi kursujące do Krynicy-Zdroju, takie jak IC Malinowski, TLK Małopolska i TLK Karpaty, rozpoczną swoje kursy wcześniej, niż planowano, bo już od 15 czerwca. Co więcej, krakowianie będą mieli możliwość wybrania się na morze przy użyciu sezonowego pociągu TLK Jamno. Ten skład będzie kursował z Krakowa do Ustki w piątki, a powrót do stolicy Małopolski nastąpi w niedzielę. Po drodze pociąg zatrzyma się między innymi w Poznaniu i Wrocławiu.

Ponadto od 22 czerwca, na sezon letni, zostaną przywrócone bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Podróżni z Warszawy będą mieli do wyboru pociąg EIC Tatry oraz IC Karłowicz, a także składy TLK Karpaty i TLK Małopolska kursujące na trasie GdyniaZakopaneGdynia. Pierwszy z tych pociągów będzie jechał przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ. Mieszkańcy Trójmiasta będą mieli również możliwość podróży składem IC Witkacy, który przejedzie przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź. Na odcinku między Bydgoszczą a zimową stolicą Polski pasażerów będzie przewoził także pociąg IC Halny. Bezpośrednie połączenie z Zakopanem zyskają również mieszkańcy Pomorza Zachodniego, dzięki pociągowi IC Podhalanin, który połączy Szczecin ze stolicą Tatr, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego.

Podróżujący do zimowej stolicy Polski nie będą mogli obecnie korzystać ze stacji Zakopane, ale zostaną skierowani do specjalnej tymczasowej stacji Spyrkówka. Jest to spowodowane prowadzonymi pracami modernizacyjnymi na linii kolejowej KrakówZakopane, które obejmują remont torowiska na stacji Zakopane. Informacje dotyczące organizacji ruchu pociągów do i z Zakopanego są dostępne na stronie internetowej przewoźnika.

Czytaj też: PKP Intercity planuje zakup 23 nowych pociągów dużych prędkości

Festiwale i inne wydarzenia

W okresie letnim, codziennie na torach będą odjeżdżać średnio 423 pociągi. W ramach letniej aktualizacji rozkładu jazdy PKP Intercity wprowadzi dodatkowe pociągi na najbardziej popularnych trasach w czasie wzmożonego zainteresowania podróżami koleją. Spółka zapewni podróżnym wygodniejsze przejazdy między innymi na letnie festiwale oraz podczas długiego weekendu w czerwcu. Narodowy przewoźnik postanowił zaoferować dodatkowe połączenia do i z Poznania w ostatni weekend przed zakończeniem roku szkolnego, uwzględniając ważne wydarzenie dla miłośników fantastyki – Pyrkon.

Mieszkańcy Warszawy będą mieli wiele dodatkowych możliwości podróży do stolicy Wielkopolski. 18 czerwca będą mieli do wyboru dwa dodatkowe pociągi, IC StrzeleckiBIS i TLK GórskiBIS. Z kolei dla podróżujących z Krakowa do Poznania 17 czerwca zostanie uruchomione dodatkowe połączenie IC ArtusBIS. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z tego pociągu w podróży powrotnej dzień później. Mieszkańcy Trójmiasta i Bydgoszczy będą mieli możliwość powrotu z festiwalu pociągiem IC Bachus-BIS.

Przewoźnik podjął też działania w celu przedłużenia trasy pociągu EIC Chrobry, który normalnie kursuje między Szczecinem a Warszawą, a już 1 i 2 lipca jego trasa będzie obejmować również Gdynię, gdzie odbędzie się Open’er Festival. Dodatkowe pociągi będą również kursować do Szczecinka, gdzie w okolicy lotniska Czaplinek-Broczyno odbędzie się tegoroczny Pol’and’Rock Festival. W dniach 2–6 sierpnia będą kursować dwie pary dodatkowych pociągów na trasie Poznań – Szczecinek. Ponadto, a 6 sierpnia pociąg IC Ślązak pojedzie w wydłużonej relacji Szczecinek – Przemyśl. PKP Intercity uruchomi również dwa dodatkowe połączenia do WarszawyIC Zamoyski-BIS oraz IC Pol’and’Rock, umożliwiające powrót z festiwalu w niedzielę. Ponadto, 5 sierpnia będzie można dojechać do Szczecinka z Lublina, Warszawy, Bydgoszczy oraz Piły i wrócić dzień później w pociągach TLK Staszic i IC Kujawiak, które w tych dniach będą miały wydłużoną trasę.

PKP Intercity poszerza również swoją ofertę na długi weekend czerwcowy. Mieszkańcy Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia będą mieli dostęp do dodatkowych pociągów kursujących do Trójmiasta. Natomiast podróżujący z Warszawy będą mieli możliwość skorzystania z dodatkowej pary pociągów do Olsztyna i z powrotem w godzinach największego ruchu komunikacyjnego.

Ponadto od 11 czerwca będzie działać dodatkowa szósta para pociągów BerlinWarszawa Express. To świetna propozycja dla miłośników weekendowych wypadów do naszych zachodnich sąsiadów. Pasażerowie już teraz mają możliwość rozpoczęcia podróży o godzinie 4, 6 i 8 rano. Dla tych, którzy preferują późniejsze godziny, dostępne są pociągi po godzinie 12 i 16. Nowe połączenie z Warszawy zaplanowane jest na godziny przedpołudniowe. Pociąg do Berlina ma ruszać ze stolicy po godzinie 10 i dotrzeć na miejsce przed godziną 18. Z kolei podróż powrotną z Niemiec można odbyć pociągami, które wyruszają około 6, 10, 12, 14, 16 i 18.

Ze względu na trwającą modernizację Warszawskiego Węzła Kolejowego, część pociągów będzie nadal kierowana przez stację Warszawa Gdańska, aby zapewnić płynny ruch. W okresie od 11 do 24 czerwca przewidywane jest kursowanie maksymalnie 124 składy, a w okresie wakacyjnym liczba ta zmniejszy się do około 100. Przewoźnik zaleca dokładne sprawdzenie stacji przyjazdu i odjazdu pociągów do i z Warszawy.

Czytaj też: Aż 75% Polaków jest zadowolonych z życia! Poziom życia w Polsce błyskawicznie wzrósł po 1990 roku

Koleje Czeskie instalują Wi-Fi 5G. PKP Intercity może zazdrościć

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button