KolejowyTransport

Kolejna dostawa dla Intercity. Prosto od poznańskiego producenta

Nowe wagony są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodziców z dziećmi

PKP Intercity odebrało ostatnie wagony, które przewoźnik zamówił u poznańskiej firmy H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych. Oznacza to, że spółka zrealizowała cały kontrakt na 81 wagonów, o łącznej wartości prawie 700 milionów złotych.

PKP Intercity otrzymało nowe wagony

Spółka podpisała umowę z poznańskim producentem w lutym 2018 roku, a wartość całego zamówienia wyniosła 697,3 mln zł brutto. PKP Intercity odebrało pierwsze wagony już w grudniu 2021 roku, ale najnowsze nabytki przewoźnika też już ruszyły w Polskę. Przewoźnik zamierza wykorzystać je do obsługi składów kategorii InterCity (IC) oraz Express InterCity (EIC) na trasach:

 • Warszawa – Kraków – Zakopane,
 • Kołobrzeg/Gdynia – Bielsko-Biała,
 • Kołobrzeg/Hel – Gdynia – Warszawa,
 • Warszawa – Wrocław – Warszawa,
 • Warszawa – Szczecin – Warszawa,
 • Warszawa – Berlin – Warszawa,
 • Gdynia – Berlin – Gdynia,
 • Kraków – Berlin – Kraków,
 • Gdynia/Warszawa – Wiedeń – Warszawa/Gdynia,
 • Wrocław – Gdynia.

Pasażerowie na własne oczy mogą przekonać się, co w praktyce oznaczają miliardowe inwestycje, które realizujemy od kilku lat. Dzięki nim coraz więcej tras, coraz więcej pociągów obsługiwanych jest przez nowoczesne i komfortowe pojazdy. Chcemy zaproponować naszym pasażerom wysoki oraz przewidywalny standard podróżowania – kolejne zakupy i modernizacje istotnie się do tego przyczyniają – tłumaczy Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity.

PKP Intercity

Czytaj też: Intercity znów podnosi ceny biletów! Już nawet auto jest tańsze…

Wagony przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami

Nowe wagony od poznańskiego producenta posiadają fotele z dostępem do indywidualnego gniazdka elektrycznego i oświetlenia. Dodatkowo zainstalowano przenośne wzmacniacze sygnału oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Standardem są oczywiście klimatyzacja, system informacji pasażerskiej oraz zamykane toalety. Wśród wagonów, które wzmocniły flotę polskiego przewoźnika, jest:

 • 7 wagonów przedziałowych 1. klasy;
 • 27 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy;
 • 27 wagonów przedziałowych 2. klasy;
 • 10 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy z miejscami do przewozu rowerów (każdy wyposażony w 8 wieszaków na rowery);
 • 10 wagonów przedziałowych 2. klasy przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

Cieszymy się, że PKP Intercity jako jeden ze swoich celów obrało zwiększanie dostępności kolei dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodziców podróżujących z dziećmi. Takie działania powinny być przykładem dla innych przewoźników i inspiracją do zwiększania dostępności taboru – mówi Ewa Pawłowska, Prezes Zarządu Fundacji Integracja.

PKP Intercity

Długoletnia współpraca

Współpraca między PKP Intercity a poznańską firmą H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych trwa od dobrych kilku lat. Pod koniec 2019 roku polski przewoźnik otrzymał ostatnie z 90 unowocześnionych wagonów typu 111A, które po modernizacji zyskały oznaczenie 174A. Z kolei w listopadzie 2020 roku flota Intercity powiększyła się o 10 zmodernizowanych wagonów restauracyjnych, a w roku 2021 przekazano kolejne 8 wagonów o specjalnym przeznaczeniu – do przewozu przedstawicieli Sił Zbrojnych RP. W kwietniu 2022 roku PKP Intercity podpisało z poznańską fabryką kolejną umowę, tym razem na wykonanie naprawy okresowej na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją 90 wagonów typu 111A i 141A oraz ich późniejszych przeglądów na trzecim poziomie utrzymania. W ramach realizowanego programu inwestycyjnego PKP Intercity zawarło z wielkopolską spółką umowy warte łącznie ponad 1,83 mld zł brutto.

Czujemy ogromną satysfakcję, że zrealizowaliśmy kolejne zamówienie dla naszego narodowego przewoźnika, w efekcie czego PKP Intercity dysponuje nowymi wagonami dla systematycznie rosnącej liczby pasażerów. Są to pierwsze polskie wagony w pełni zgodne z najnowszymi europejskimi Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności. A już w tym roku przekażemy pierwsze wagony, które modernizujemy w ramach zeszłorocznego zamówienia – mówi Marcin Rodek, p.o. Prezes Zarządu H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

PKP Intercity wyda krocie na nowy system sprzedaży biletów

Polecane artykuły

Jeden komentarz

 1. Wszystko pięknie ale fotele nie są komfortowe cienkie i twarde a wyściółka wagony kiepsko wyciszone i amortyzowane powinny być na zawieszeniu pneumatycznym albo elektromagnetycznym podwójne szyby dźwiękoszczelne taki standard teraz powinno obowiązywać w PKP a nie nowe kolorki nowe wzorki 22 wiek zaraz mamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button