PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerce
Gorące newsy

Niby Amazon zwalnia pracowników, ale zatrudni uchodźców 

Większość oferowanych stanowisk będzie dotyczyć prac godzinowych w centrach realizacji i magazynach

W ciągu najbliższych trzech lat Amazon zatrudni ponad 5 000 uchodźców w Europie. Gigant e-commerce obiecał to wraz z ponad 40 innymi firmami. Razem zatrudnią i przeszkolą one 250 000 uchodźców, a co najmniej 13 680 z nich bezpośrednio znajdzie zatrudnienie w tych 40 firmach.

Amazon zatrudni uchodźców

Decyzja została ogłoszona na dzień przed Światowym Dniem Uchodźcy. Akcję zatrudniania zorganizowało Partnerstwo dla Uchodźców, organizacja non-profit łącząca biznes i uchodźców. Jak informuje portal Ecommerce News, pierwszy szczyt tej grupy w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku skutkował obietnicą zatrudnienia 22 725 uchodźców. W pierwszej kolejności Amazon zatrudni uchodźców z Ukrainy, w tym głównie ukraińskie kobiety. Szacuje się, że z Ukrainy uciekło 12 milionów ludzi, z czego prawie połowa z nich nadal mieszka w Europie. Jest to największy przepływ uchodźców na kontynencie od czasów II wojny światowej.

To jest korzystne dla nas jako firmy, ponieważ możliwość wprowadzenia różnorodności do naszej siły roboczej nadal będzie nas wzmacniać. Różnorodność przynosi innowacje, kreatywność, różne spojrzenia na daną sprawę – powiedział Ofori Agboka, wiceprezes Amazona odpowiedzialny za zasoby ludzkie.

Większość oferowanych stanowisk będzie dotyczyć prac godzinowych w centrach realizacji i magazynach oraz w dziale transportu i dostawy. Jak informuje portal Ecommerce News, firma boryka się z trudnościami w znalezieniu pracowników na te stanowiska i w ostatnim czasie zaczęła automatyzować swoje magazyny, korzystając między innymi z nowych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Amazon korzysta z AI w magazynach. Wykrywa uszkodzenia

Ostre cięcie kosztów

Jak informuje portal ET Retail, kluczowe obszary działalności Amazona nadal odnotowują wzrost, pomimo ogólnego lęku przed recesją, która może wpłynąć na wydatki firm i konsumentów. Usługa Amazon Web Services, która od dawna napędza zyski firmy, również odnotowała dwucyfrowy wzrost w ciągu pierwszego kwartału, co stanowi kolejny pozytywny sygnał dla całego biznesu. Sprzedaż segmentu AWS wzrosła o 16% w stosunku do roku poprzedniego, osiągając wartość 21,4 miliarda dolarów.

Dążąc do budowania długotrwałych relacji z klientami, w naszym biznesie AWS dostosowujemy się do ostrożniejszych wydatków firm z tego makrośrodowiska – powiedział dyrektor generalny Andy Jassy w oświadczeniu dołączonym do raportu finansowego.

Jassy zadeklarował na początku roku, że Amazon zwolni łącznie 9 000 pracowników. Wcześniej gigant zwolnił już 18 tysięcy osób, głównie z grup związanych z handlem detalicznym, urządzeniami, rekrutacją i zasobami ludzkimi. Jassy przeprowadza również szeroką analizę wydatków firmy w obliczu spowolnienia gospodarczego i zwolnienia tempa wzrostu w podstawowym biznesie detalicznym. Amazon zamroził rekrutacje do swojej kadry korporacyjnej, zakończył niektóre eksperymentalne projekty i zwolnił tempo rozwoju magazynów.

Czytaj też: Liczba pracujących cudzoziemców w Polsce wzrosła przez rok dwukrotnie. Gdzie pracują najczęściej?

Amazon oszczędza, ale jednocześnie szykuje ekspansję w Europie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button