E-commerceMagazyny

Amazon oszczędza, ale jednocześnie szykuje ekspansję w Europie

Obecność Amazona na Starym Kontynencie będzie się zwiększać

Firma Amazon planuje otworzyć nowe magazyny oraz zwiększyć zatrudnienie pracowników w Europie. To wszystko pomimo presji na wydatki konsumenckie, która zmusza giganta e-commerce do globalnych cięć kosztów oraz masowych zwalniania części pracowników.

Amazon zbuduje kolejne magazyny w Europie

Od 2010 roku Amazon zainwestował w Europie 142 miliardy euro, a jego wzrost w regionie zyskał na sile w ostatnich latach dzięki pandemii COVID-19, która spowodowała wzrost popularności zakupów online. Stefano Perego, wiceprezes operacji globalnych Amazon w Ameryce Północnej i Europie, oświadczył, że obecność Amazona na Starym Kontynencie będzie się zwiększać, ponieważ firma planuje otworzyć kolejne magazyny i centra realizacji zamówień w Europie. Nie ujawnił jednak, ile dokładnie magazynów zostanie otwartych oraz gdzie będą się znajdować, tłumacząc, że decyzje te są uzależnione od zapotrzebowania klientów.

Celem rozwoju Amazona jest zwiększenie efektywności poprzez skracanie dystansów do klientów oraz zautomatyzowanie centrów realizacji zamówień. Podczas konferencji Shoptalk w Barcelonie Stefano Perego wygłosił przemówienie, w którym stwierdził, że sztuczna inteligencja jest dobra dla ludzkości. W kontekście gorącej debaty na temat ryzyka związanego z AI, Perego argumentował, że roboty pomagają zwiększać bezpieczeństwo w magazynach, redukując potrzebę wykonywania przez pracowników ciężkiej pracy lub powtarzalnych ruchów, co pozwala im skupić się na zadaniach wymagających większych umiejętności.

Możliwość współpracy z AI to dla nas kluczowy element strategiczny – powiedział Perego.

Jego zdaniem, zastosowanie sztucznej inteligencji przyczynia się do transformacji prac, a także pozwala na tworzenie lepszych i bardziej zaawansowanych stanowisk pracy w magazynach i logistyce.

Czytaj też: Amazon znów na plusie. Masowe zwolnienia się opłaciły?

Amazon znów odnotowuje zysk

Amazon odnotował zysk w wysokości 3,2 mld dolarów w pierwszym kwartale tego roku. To znacząca zmiana dla giganta, bowiem rok wcześniej firma z siedzibą w Seattle odnotowała stratę w wysokości 3,8 mld dolarów. Jak podaje CNN Business, wyniki znacznie przewyższają oczekiwania analityków.

Zwrot w kierunku zysku wynika z faktu, że Amazon wzmocnił swoje działania zmniejszające koszty w ostatnich miesiącach. Firma ogłosiła dwie rundy zwolnień, zawiesiła część usług i wstrzymała ekspansję sklepów stacjonarnych – podaje CNN Business.

Czytaj też: IBM zawiesza rekrutację. 7800 pracowników zastąpi sztuczna inteligencja

Gdzie Amazon wybudował centra logistyczne w Polsce?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button