PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Magazyny

MLP Group buduje nowy obiekt spekulacyjny w Rumunii

MLP Group rozwija swoją działalność na rynkach polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim

MLP Group prowadzi dalszą ekspansję w Rumunii poprzez rozbudowę parku logistycznego MLP Bucharest West. Firma planuje wybudować infrastrukturę o łącznej powierzchni około 16 tysięcy metrów kwadratowych w celach spekulacyjnych. MLP zakłada, że obiekt spekulacyjny powinien być gotowy do użytku jeszcze przed końcem bieżącego roku.

MLP buduje nowy obiekt spekulacyjny

W maju bieżącego roku MLP Group rozpoczęło rozbudowę parku logistycznego w pobliżu Bukaresztu. Ta inwestycja, realizowana na zasadach spekulacyjnych, charakteryzuje się brakiem wcześniejszych umów najmu. Nowy obiekt, będący częścią kompleksu MLP Bucharest West, zapewni powierzchnię około 16 tysięcy metrów kwadratowych. MLP dodaje, że nowy obiekt spekulacyjny będzie podlegać certyfikacji BREEAM. Zadania wykonawcze w ramach tego projektu zostały powierzone firmie Sagex Construct.

Firma tłumaczy, że obserwuje dynamiczne zmiany na rumuńskim rynku przemysłowym. Popyt ze strony najemców nadal jest silny, chociaż proces podejmowania decyzji jest długotrwały ze względu na wymagającą sytuację gospodarczą. Z drugiej strony, rynek logistyczny i handlowy rozwija się w szybkim tempie, co wymaga natychmiastowego działania i elastyczności w dostosowaniu się do zmieniających się potrzeb powierzchni magazynowej.

Bukareszt jest najbardziej pożądanym regionem i głównym ośrodkiem przemysłowym w Rumunii. Nawet w kontekście niepewności gospodarczej popyt na powierzchnie przemysłowe i logistyczne pozostaje stosunkowo wysoki. Dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować rozbudowę MLP Bucharest West i na zasadach spekulacyjnych dostarczyć dodatkowe 16 tys. mkw. powierzchni GLA. Chcemy posiadać gotową powierzchnię dostępną od zaraz, aby elastycznie reagować na zapotrzebowanie ze strony biznesu. Skupiamy się na najemcach z sektora przemysłu lekkiego i logistyki – podkreśliła Olga Melihov, Country Head Romania, MLP Group.

Czytaj też: Panattoni buduje drugi park logistyczny na południe od Berlina

Rynek magazynowy w Rumunii

Wzrost zapotrzebowania najemców na powierzchnię magazynową jest głównie wynikiem trendu nearshoringu, silnego popytu na e-commerce oraz konieczności restrukturyzacji łańcuchów dostaw. Dodatkowo, niska dostępność wolnych powierzchni przyczynia się do zainteresowania nowymi lokalizacjami. Firma tłumaczy, że ta sytuacja tworzy korzystne warunki dla rozwoju budownictwa spekulacyjnego.

MLP Bucharest West jest parkiem logistyczno-produkcyjnym klasy A, położonym w północno-zachodniej części Bukaresztu, w dzielnicy Chitila, przy obwodnicy miasta. Kompleks powstał na działce o powierzchni 18,3 hektara i zapewnia  99 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Pierwszy etap budowy został ukończony w 2021 roku i obejmował obiekt o powierzchni 22 tysięcy metrów kwadratowych, który obecnie jest w pełni wynajęty. Rozpoczęcie drugiego etapu miało miejsce w maju bieżącego roku, a jego zakończenie planowane jest na koniec 2023 roku, zapewniając dodatkową powierzchnię około 16 tysiącach metrów kwadratowych.

MLP Group rozwija swoją działalność na rynkach polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim, jednocześnie planując ekspansję w kolejnych krajach. Firma realizuje strategię „build & hold„, w ramach której po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je we własnym portfolio i samodzielnie nimi zarządza.

Czytaj też: 3 powody, dla których warto wdrożyć automatyczny magazyn

MLP Group publikuje wyniki i w sumie ma się czym pochwalić

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button