Transport

Ceny transportu w Niemczech odnotowały gwałtowny wzrost

Wzrost w branży transportu drogowego wyniósł w ubiegłym roku 13,4% rok do roku

Rosnące ceny paliw i niedobór kierowców ciężarówek w Niemczech prowadzą do wzrostu kosztów pracy i braku powierzchni ładunkowej. W efekcie ceny transportu w Niemczech znacząco wzrosły w ostatnich miesiącach.

Ceny transportu w Niemczech odnotowały wzrost

Według niemieckiego urzędu statystycznego wzrost kosztów paliwa i niedobór kierowców spowodowały znaczny wzrost ceny transportu w Niemczech. Wzrost w branży transportu drogowego wyniósł w ubiegłym roku 13,4% rok do roku. Dodać należy, że wcześniej, w latach 2020-2021 wzrost był stosunkowo niewielki i oscylował wokół 2,6%. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w ubiegłym roku, kiedy to wzrost cen w IV kwartale osiągnął nowy rekord 15,5%. w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego.

Jak informuje portal Eurotransport, największy wzrost, bo o 9,6%, nastąpił w obszarze transportu i składowania. W porównaniu do ubiegłego roku wzrost cen jest jednak mniejszy, bo wtedy wyniósł on aż 19,5%. Dlatego na ogólny wzrost znaczący wpływ miały przede wszystkim wahania cen w branży żeglugowej i przybrzeżnej. Co ciekawe, stawki żeglugi morskiej i przybrzeżnej w ubiegłym roku wzrosły znacznie mniej (o 8%) w porównaniu do ogromnego wzrostu o 111% rok wcześniej.

Czytaj też: Masowy strajk na niemieckiej kolei! Związkowcy sparaliżują kraj?

Wzrost cen w żegludze

Jak podaje Eurotransport, ogromny wzrost cen transportu morskiego i przybrzeżnego w 2021 r. spowodowany był zakłóceniami w handlu morskim, związanymi z pandemią, które w połączeniu z rosnącymi kosztami paliwa utrzymywały ceny na wysokim poziomie do początku ubiegłego roku. Z biegiem czasu łańcuchy dostaw coraz bardziej się normalizowały, co następnie doprowadziło do ogromnego spadku cen (35,5% rok do roku) w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Pandemia spowodowała wiele wyzwań dla łańcuchów dostaw na całym świecie. Wiele firm musiało dostosować swoje operacje do nowych restrykcji i procedur sanitarnych, co spowodowało opóźnienia w realizacji zamówień i niedobory materiałów. Fabryki i magazyny były zmuszone do zamknięcia, co spowodowało dalsze problemy z dostępnością produktów. Firmy musiały dostosować swoje zapasy i przeprojektować swoje łańcuchy dostaw, aby uniknąć przestoju produkcji i zminimalizować ryzyko strat finansowych.

Czytaj też: Berlin zadecydował. Nie będzie bardziej rygorystycznych celów klimatycznych

Poważny niedobór kierowców w Niemczech. Zmienią przepisy?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button