DrogowyInfo z rynkuTransport
Gorące newsy

UE zatwierdza zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych

Polska - jako jedyna - zagłosowała przeciwko zakazowi

Ministrowie energii krajów Unii Europejskiej zatwierdzili we wtorek przepisy, które wprowadzają w UE zakaz sprzedaż nowych samochodów spalinowych. Niemcy wywalczyły, by przepisy nie dotyczyły samochodów na e-paliwo.

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych zatwierdzony

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych będzie obowiązywać od 2035 roku. Według przepisów wszystkie nowe samochody osobowe sprzedawane po 2030 roku będą musiały mieć o 55% niższą emisję CO2 w porównaniu z poziomem z 2021 roku, a dostawcze o 50%. Później wszystkie auta sprzedawane po 2035 roku będą musiały być bezemisyjne. Jak informuje Reuters, Komisja Europejska zobowiązała się jednak do zaproponowania dodatkowych przepisów pozwalających na kontynuację sprzedaży po 2035 roku nowych samochodów spalinowych napędzanych wyłącznie e-paliwami, po tym jak Niemcy zażądały zwolnienia tych aut z zakazu.

Za przyjęciem przepisów zagłosowały 23 kraje, a 3 wstrzymały się od głosu (Bułgaria, Rumunia i Włochy). Polska – jako jedyna – zagłosowała przeciw. Polscy politycy przekonują, że nowe przepisy przyczynią się do „pogłębiania rozwarstwienia społecznego, skali ubóstwa lub wykluczenia”.

Polska głosowała przeciw zakazowi rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 roku. Nietransparentne i nieformalne dyskusje, gdzie Niemcy forsują rozwiązania korzystne głównie dla swojego rynku pokazuje, że nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją. Naszym zdaniem czynnikiem decydującym o wyborze technologii na kolejne dziesięciolecia powinien być rynek i społeczeństwa, a nie przymus UE – napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Czytaj też: Parlament Europejski podjął decyzję. Od kiedy sprzedaż aut spalinowych zostanie zakazana w UE?

Co to oznacza dla konsumentów?

Według Unii Europejskiej zakaz sprzedaży samochodów spalinowych to kolejny krok do osiągnięcia celów związanych z walką ze zmianami klimatycznymi i zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych. Według planów UE, w ciągu następnej dekady należy zwiększyć sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych. Oznacza to, że producenci samochodów muszą zmienić swoje strategie i skoncentrować się na produkcji bardziej ekologicznych pojazdów. Dla konsumentów taki zakaz oznacza większy wybór samochodów elektrycznych i hybrydowych, które z czasem staną się bardziej dostępne i przystępne cenowo.

W teorii nowe przepisy mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza i zmniejszenia negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt. W praktyce jednak wprowadzenie takiego zakazu może stworzyć wiele wyzwań. Przede wszystkim, producenci samochodów muszą zainwestować w rozwój technologii związanych z pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi oraz znaleźć sposoby na zwiększenie wydajności baterii, a tym samym na zwiększenie zasięgu pojazdów. Konsumentom może być również trudno dostosować się do nowych technologii i zapewnić infrastrukturę do ładowania pojazdów. Wprowadzenie takiego zakazu będzie wymagało inwestycji i zmian zarówno dla producentów, jak i konsumentów.

Czytaj też: Unia Europejska planuje zamach na wolność słowa w sieci!

Nowy Jork wprowadzi do 2035 roku zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button