PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport
Gorące newsy

Brytyjczycy opóźniają zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

Zapowiedź wywołała oburzenie organizacji ekologicznych, opozycyjnych polityków i części brytyjskiego przemysłu

Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił, że Wielka Brytania przesuwa planowany zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych z roku 2030 na rok 2035. Przesunięcie to ma również dotyczyć stopniowej wymiany krajowych kotłów gazowych na pompy ciepła, która pierwotnie była planowana do roku 2035. Sunak potwierdził na konferencji prasowej, że cel osiągnięcia neutralności węglowej do roku 2050 pozostaje niezmieniony.

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych pięć lat później

Brytyjski premier uzasadnił zmianę tym, że dotychczasowe cele obciążały „nieakceptowalnymi kosztami” zwyczajnych ludzi. Mimo iż sam zakaz sprzedaży samochodów spalinowych został przełożony, w swoim wystąpieniu premier zapewnił, że Wielka Brytania dotrzyma zobowiązania do obniżenia emisji gazów cieplarnianych do roku 2050, ale zrobi to w sposób „lepszy i bardziej odpowiedni”. Jak informuje portal Zdopravy, Sunak argumentował, że Wielka Brytania jest „przed jakimkolwiek innym krajem na świecie” jeśli chodzi o przejście na zieloną gospodarkę, ale ostrzegł, że zbyt szybkie zmiany grożą „zniechęceniem i brakiem zgody Brytyjczyków”.

Czy właściwym jest mówić teraz obywatelom brytyjskim, żeby poświęcali jeszcze więcej niż inni? – brzmi cytowana przez agencję AP wypowiedź Sunaka.

Czytaj też: UE zatwierdza zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych

Premier zapowiedział również, że jego rząd nie wprowadzi nowych podatków, które zniechęciły by ludzi do podróżowania samolotem, nie zakaże nowej eksploatacji ropy i gazu na Morzu Północnym ani nie będzie zmuszał gospodarstw domowych do działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej.

Ekolodzy niezadowoleni

Według Reutersa, premier ogłosił także, że rząd niedługo przedstawi reformy w dziedzinie brytyjskiej strategii rozwoju infrastruktury energetycznej. Jak informuje portal Zdopravy, zapowiedź ta wywołała oburzenie organizacji ekologicznych, opozycyjnych polityków i części brytyjskiego przemysłu, jednak ucieszyła tych, którzy obawiali się wzrostu kosztów w wyniku przejścia na odnawialne źródła energii.

Jest to przejaw słabości desperackiego premiera, który tańczy na polecenie niewielkiej mniejszości w swojej partii – skomentował ten krok ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego opozycyjnej Partii Pracy, Ed Miliband.

Czytaj też: Kalifornia od 2035 roku wprowadzi zakaz sprzedaży aut spalinowych

Według niego opóźnienie zakazu sprzedaży samochodów spalinowych obciąży rodziny dodatkowymi miliardami kosztów i zaszkodzi zaufaniu inwestorów w Wielkiej Brytanii.

Odstąpienie od tych celów i odkładanie działań mających doprowadzić nas do poziomu zerowych emisji jest niezrozumiałe w obliczu tego, że inne kraje znacząco zwiększają wysiłki – powiedziała dyrektor brytyjskiego oddziału WWF, Tanya Steel.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Bęben: Kluczową rolę odegra Tajwan

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button