KolejowyTransport

Rozbudowa kolei Deutschlandtakt zajmie dziesięciolecia, a nie lata

Deutschlandtakt obejmuje również stworzenie docelowego rozkładu jazdy wszystkich pociągów

Niemiecki przemysł kolejowy jest poirytowany ostatnimi komentarzami przedstawicieli rządu federalnego dotyczącymi Deutschlandtakt, czyli niemieckiego planu rozbudowy kolei. Niemiecki federalny komisarz ds. transportu kolejowego Michael Theurer stwierdził, że jest to projekt, którego realizacja może zająć ponad 50 lat. 

Plan Deutschlandtakt zajmie dziesięciolecia, a nie lata

Deutschlandtakt zakłada, że krajowa infrastruktura kolejowa powinna zostać rozbudowana w pierwszej kolejności i dotrzeć jak najdalej. Głównym problemem jest jednak to, że projekt miał być gotowy do 2030 roku, ale nic nie wskazuje na to, że niemiecki rząd dotrzyma tego terminu. Niemiecki federalny komisarz ds. transportu kolejowego Michael Theurer stwierdził, że realizacja projektu może zająć nawet ponad 50 lat.

Te oświadczenia Ministerstwa Transportu są niezrozumiałe, a sygnał polityczny jest druzgocący –  powiedział Peter Westenberger, dyrektor wykonawczy stowarzyszenia Die Guterbahnen (NEE), które zrzesza 67 firm z branży transportu kolejowego.

Jednym z zarzutów Westenbergera i NEE jest to, że obecna koalicja rządowa nie dotrzymuje obietnicy znacznej poprawy niemieckiej sieci kolejowej.

Obecna rządząca koalicja obiecała w umowie koalicyjnej z grudnia 2021 r. szeroko zakrojone kroki przyspieszające priorytetową rozbudowę kolei. Jednak jak dotąd nic się nie wydarzyło – stwierdził Westenberger.

Dodał, że wypowiedź Theurera pojawiła się znikąd i może być oznaką, że obecna koalicja rządząca nie popiera już Deutschlandtakt. W 2016 roku ówczesny ustawodawca zatwierdził ustawę o rozbudowie kolei federalnych, która obejmowała 180 środków rozbudowy.

Jednak to ministerstwo woli kontynuować, a nawet przyspieszyć rozbudowę autostrad – stwierdził Westenberger.

Czytaj też: Węgry idą śladami Niemiec. Też wprowadzą tanie bilety

Stowarzyszenie kolejowe rozczarowane opóźnieniem

Oprócz rozbudowy infrastruktury kolejowej Deutschlandtakt obejmuje również stworzenie docelowego rozkładu jazdy wszystkich pociągów. Na okres po 2025 roku ma zostać opracowany nowy plan realizacji, co według Westenbergera spowoduje rewizję projektu docelowego rozkładu jazdy.

Jest oczywiste, że w ten sposób zostaną jeszcze określone dodatkowe potrzeby w zakresie infrastruktury – podsumował.

NEE nie jest jedynym stowarzyszeniem kolejowym, które wyraziło swoje rozczarowanie słowami Theurera. Dirk Flege, dyrektor zarządzający Allianz pro-Schiene (Pro-Rail Alliance), skrytykował wypowiedź na LinkedIn.

Rozbudowa sieci kolejowej jest spóźniona. Na torach jest już bardzo tłoczno, zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym – stwierdził Flege i dodał, że oczekuje od rządu federalnego podjęcia działań w celu stworzenia obowiązkowej koncepcji stopniowego wdrażania planu.

Czytaj też: Dezintegracja Unii Europejskiej byłaby bardzo kosztowna szczególnie dla krajów EŚW

Škoda rozbudowuje zakład w Ostrawie. Szuka 500 pracowników

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button