Intralogistyka

​Körber Supply Chain tworzy nowe rozwiązanie do depaletyzacji

Rozwiązanie Pallet to tray jest częścią portfolio Körber Supply Chain od kilku lat

Körber Supply Chain opracowuje Downstream, czyli nowe rozwiązanie do depaletyzacji oparte na sztucznej inteligencji. Celem firmy jest pełna automatyzacja i eliminacja zagrożeń oraz nagłych zatrzymań w procesie sortowania. 

Körber Supply Chain prezentuje nowe rozwiązanie do depaletyzacji 

Po raz pierwszy w branży firma Körber Supply Chain opracowała kompleksowe rozwiązanie do depaletyzacji produktów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Narzędzie to nosi nazwę Downstream i rozdziela każdą warstwę palet na pojedyncze elementy, które można obracać i przechylać, aby dopasować je do tacek i przygotować do dalszej dystrybucji za pomocą przenośnika taśmowego.

Celem firmy jest pełna automatyzacja i eliminacja zagrożeń i nagłych zatrzymań w procesie sortowania, które są największym zmartwieniem blisko 90% firm. W rzeczywistości jest to główny powód, dla którego firmy oczekują zwiększenia inwestycji w celu wzmocnienia łańcucha dostaw, w tym technologii gwarantującej większą elastyczność i przejrzystość.

Przy dużej różnorodności produktów nie jest łatwo podzielić palety na tace w całkowicie zautomatyzowany sposób. Pełny obraz sytuacji zostaje utracony, gdy błąd powoduje nagłe przestoje, tworząc nieefektywny proces sortowania. Dlatego potrzebny był niezawodny i trwały zautomatyzowany system logistyczny, który gwarantowałby wyższą produktywność i stabilność oraz był przyszłościowy dla nowych produktów – wyjaśnia René Kahr, menedżer produktu w Körber Supply Chain.

Czytaj też: Holenderska firma wdraża inteligentną maszynę redukującą rozmiary opakowań

Körber Supply Chain upraszcza sortowanie palet 

Rozwiązanie Pallet to tray jest częścią portfolio Körber Supply Chain od kilku lat, a jego nowa wersja jest naturalnym rozwojem firmy technologicznej. Najnowsza wersja jest bardziej intuicyjna i łatwiejsza do dostosowania, co zmniejsza potencjalne przestoje w procesie. Na depaletyzację w tym przypadku nie mają wpływu unikalne projekty opakowań produktów, przenośniki taśmowe ani zmiany asortymentu, które zazwyczaj są klasyczną przyczyną błędów i przestojów.

W przypadku zmian w opakowaniach i asortymentach pojawiają się problemy w zautomatyzowanej logistyce. Teraz upraszczamy to, co skomplikowane, a nasz system bez wysiłku sortuje paletę na mniejsze opakowania do dystrybucji. Ponadto system można zintegrować z innymi rozwiązaniami integracyjnymi, a nasze oprogramowanie można dostosować do ilości i wielkości asortymentu każdego centrum dystrybucyjnego – dodaje Kahr.

Według szacunków firmy Downstream jest w stanie sortować do 2400 artykułów na godzinę, przy czym posortowane paczki są redystrybuowane i ładowane do pojemnika, w którym znajduje się od jednego do sześciu elementów.

Rozwiązanie Pallet to tray jest rozwiązaniem opartym na sztucznej inteligencji, które dzięki śledzeniu indywidualnych danych o produktach w całym procesie, w 100% automatycznie przekształca całe palety w oddzielne elementy na tacach bez ręcznej interwencji. Celem takiego rozwiązania jest pomoc firmom w przejściu na znacznie bardziej wydajną działalność.

Czytaj też: Innowacyjność europejskich firm pozostawia bardzo wiele do życzenia

Włosi wprowadzają nowy system intralogistyczny

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button