PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Maersk sprzedaje ostatnie obiekty w Rosji, kończąc działalność na tamtejszym rynku

Maersk finalizuje proces opuszczania rosyjskiego rynku. Międzynarodowa firma zajmująca się transportem morskim ogłosiła, że sfinalizowano jedne z ostatnich przejęć. Maersk wychodzi z Rosji, notując jednocześnie rekordowe wyniki finansowe. 

Maersk wychodzi z Rosji. Finalizacja ostatnich transakcji

Konglomerat Maersk zdecydował się na sprzedaż dwóch ostatnich obiektów logistycznych w Rosji, powoli wycofując się z tamtejszego rynku. Duńska firma żeglugowa sfinalizowała transakcje sprzedaży obiektów w Petersburgu i Noworosyjsku. Jeden z nich to skład kontenerów, drugi natomiast to magazyn logistyczny.

Na oficjalnej stronie duńskiego przewoźnika podano:

Raben

Decyzja o sprzedaży dwóch obiektów – jednego składu kontenerów, drugiego magazynu – była konsekwencją decyzji firmy podjętej w marcu 2022 r. o zaprzestaniu działalności w Rosji.

Uzyskano wszystkie zezwolenia organów regulacyjnych na sprzedaż, a zbycie weszło w życie 17 lutego.

Zobacz także: Pakiet Mobilności 2023 – jak zmiany wpłyną na funkcjonowanie firm? [OPINIE EKSPERTÓW]

Maersk podał również, że lokalni pracownicy znaleźli zatrudnienie w nowych strukturach prowadzonych przez IG Finance.

Zobacz także: System złotych wiz w Europie, czyli jak kupić sobie obywatelstwo

Zakup obiektów potwierdziła firma IG Finance, która jest zarejestrowana na Cyprze. Podpisała następnie umowę z rosyjskim importerem żywności Arosą na prowadzenie oddziałów w Petersburgu i Noworosyjsku. Baza w Noworosyjsku specjalizuje się w obsłudze ładunków handlowych, takich jak zboże z wagonów kolejowych i kontenerów morskich.

Jak Maersk wycofywał się z rynku?

W lutym minionego roku Maersk oficjalnie podał, że podjęto decyzję o zawieszeniu wszystkich połączeń oceanicznych, lotniczych i międzykontynentalnych do i z Rosji i Białorusi, z wyjątkiem artykułów spożywczych oraz artykułów medycznych i humanitarnych. Zaprzestano również kupowania ropy pochodzącej z Rosji. W kolejnym etapie, który nastąpił w maju, Maersk zakończył ostatnią operację towarową i przestał zawijać do jakichkolwiek rosyjskich i białoruskich portów (lub zależnych). Następnie sprzedano udziały w podmiotach zależnych funkcjonujących w Federacji Rosyjskiej. Według stanu na luty 2023 roku działalność biznesowa Maersk w Rosji prawie się zakończyła. W planach jest aktualnie sprzedaż czterech pozostałych holowników.

W trudnym otoczeniu gospodarczym Maersk raportuje jednak rekordowe wyniki finansowe (Więcej: Wyniki Maersk za III kwartał. Gigant kontynuuje rekordową passę).

Sprzedaż e-commerce w USA przekroczyła bilion dolarów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button