Info z rynku

Zmiany w łańcuchu dostaw. Znany dostawca przenosi się do Wietnamu

Jedna z największych korporacji zajmujących się produkcją podzespołów elektronicznych Foxconn rozbudowuje infrastrukturę logistyczną w Wietnamie. 

Foxconn przenosi działalność do Wietnamu

Dostawca firmy Apple ogłosił dwie nowe inwestycje w Wietnamie. Celem jest dywersyfikacja łańcucha dostaw. Inwestycja o wartości 300 mln USD zostanie ulokowana w pobliżu Sajgonu. Według nieoficjalnych informacji nowa fabryka prawdopodobnie będzie produkować Macbooki. Obecnie w Wietnamie produkuje się już  AirPodsy, zegarki Apple i iPady.

Decyzja o przeniesieniu części produkcji poza Chiny rozważana była już w przeszłości. Obecnie to Wietnam oraz Indie zyskują na exodusie fabryk, przyciągając nowe inwestycje infrastrukturalne.

Firma zajmująca się montażem elektroniki podpisała umowę dzierżawy o wartości 62,5 mln USD na 45 ha gruntów w parku przemysłowym w wietnamskiej prowincji Bac Giang. Umowa ma obowiązywać do 5 lutego 2057 roku. Jak podano, celem umowy jest „zaspokojenie potrzeb operacyjnych i zwiększenie mocy produkcyjnych”. Bac Giang to jeden z największych ośrodków produkcyjnych, który ostatnio zyskuje na znaczeniu dzięki rozwojowi firm BigTech.

Zobacz także: Maersk sprzedaje ostatnie obiekty w Rosji, kończąc działalność na tamtejszym rynku

Z czego wynika rezygnacja z chińskiego rynku?

Dostawca współpracujący m.in. z Apple potwierdził nową inwestycję w Azji Południowo-Wschodniej. Głównymi powodami, dla których zdecydowano się na rozwój działalności poza Chinami, były restrykcyjne ograniczenia mające powstrzymać pandemię. Problemy z produkcją, zdaniem władz Apple wpłynęły na niezadowalające dane dotyczące sprzedaży. Na początku lutego raportowano największy kwartalny spadek przychodów od ponad pięciu lat i pierwszy spadek sprzedaży w skali rocznej od 2019 roku.

Zobacz także: Exodus chińskich fabryk. O miano nowej fabryki świata walczą Indie i Wietnam

Warto również zwrócić uwagę na zmieniające się warunki gospodarcze w samym Państwie Środka. Przez ostatnie dwie dekady Chiny postrzegane były jako ośrodek produkcyjny odznaczający się niskimi kosztami pracy. Wraz z postępującą transformacją gospodarczą zwiększają się koszty, co sprawia, że korporacje szukają alternatywnych rynków. Według raportu firmy badawczej Counterpoint fabryka Foxconn w Zhengzhou, znana również jako „iPhone City”, jest odpowiedzialna za produkcję 85% wszystkich iPhone’ów.

Pakiet Mobilności 2023 – jak zmiany wpłyną na funkcjonowanie firm? [OPINIE EKSPERTÓW]

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button