PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuMorskiTransport

Statek Ever Given zawitał do portu. Wcześniej zablokował Kanał Sueski

Po blisko kilkumiesięcznej wyprawie z Malezji, do portu w Rotterdamie dopłynął kontenerowiec Ever Given, który zasłynął blokadą Kanału Sueskiego. Statek zatrzymano na ponad 3 miesiące w Egipcie, do czasu rozpatrzenia pozwu o odszkodowanie pomiędzy lokalną władzą a firmą przewozową. Na pokładzie znalazły się liczne towary, bez których nie mogły działać niektóre firmy lokalne rozsiane po całej Europie.

Na statku Ever Given znajdowało się ponad 18 000 kontenerów 20-stopowych o szacunkowej wartości 775 milionów dolarów. Były tam towary m.in. z Ikei i Lenovo. Nie zabrakło również rowerów, silników i… zabawek erotycznych, bez których nie mógł obejść się jeden ze sklepów.

Statek, który zawitał do Rotterdamu, ma ponad trzymiesięczne opóźnienie. Wszystko dlatego, że po tym, jak przyblokował Kanał Sueski przez 6 dni, został zatrzymany przez władze egipskie. Wraz z nim zatrzymano załogę kontenerowca, którą później nadzorowała lokalna policja.

Ceny frachtu biją kolejne rekordy. Tak drogo jeszcze nigdy nie było

Teraz jednak po zawinięciu do portu statek może w końcu wypuścić na rynek swoje towary. Gigantyczny kontenerowiec ma aż 400 metrów długości, 59 metrów szerokości i waży 200 000 ton. Jest trzykrotnie większy od Titanica.

Ever Given rozładowany. Teraz czas na odszkodowania

Przez marcowy incydent zarówno IKEA, jak i Lenovo nie mogły otrzymać zamówionych produktów na czas. Statek przewoził także komponenty, części zapasowe, a także całe rowery brytyjskiej firmy Pearson 1860. Z tego powodu wielu sprzedawców detalicznych w całej Europie musiała zgłaszać zatory w dostawach z powodu braku mebli z Szanghaju, który był na Ever Given. Niektóre produkty Ikea zostały po prostu wyprzedane, ponieważ z Chin nie docierały już żadne dostawy.

Z kolei w sklepie erotycznym EasyToys zabrakło zabawek erotycznych dla dorosłych. Produkty firmy także znajdowały się w w jednym z 18 000 kontenerów, które Ever Given załadował. Z kolei Hema, która posiada oddziały we wszystkich trzech krajach Beneluksu, a także w Niemczech i Francji, nie mogła już sprzedawać rowerów elektrycznych z tego samego powodu.

Niestety wiele firm musi liczyć się z dużymi stratami, ponieważ na pokładzie było też sporo produktów spożywczych, takich jak mleko kokosowe, makarony, produkty drobiowe i inne mięsa. Niektóre z nich mogą być już po dacie ważności, dlatego Ever Given poza walką z władzami egipskimi o odszkodowanie, będzie musiał się liczyć z wypłatą pieniędzy swoim klientom.

Jak Kanał Sueski został odblokowany? Ten film doskonale to tłumaczy

Kanał Sueski jest jednym z najważniejszych miejsc w światowym handlu, który skupia 15% światowego ruchu żeglugowego. Sześciodniowy przestój, który spowodował statek Ever Given, kosztował dziesiątki przedsiębiorstw na całym świecie setki milionów dolarów strat.

Źródło: Aarguer Zeitung

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button