Magazyny

Doki magazynowe – podstawowy element logistyczny warunkujący efektywność

Jak zbudowane są doki magazynowe i jaką technologię wykorzystują?

Doki magazynowe to obowiązkowy element wyposażenia nowoczesnych obiektów magazynowych. Nie tylko zwiększają wydajność procesów logistycznych, ale również gwarantują bezpieczeństwo pracowników podczas wykonywania rutynowych prac. 

Doki magazynowe w logistyce

Doki magazynowe to szczególnie miejsce w hali magazynowej. Niemal wszystkie obiekty logistyczne wyposażone są w doki, których celem jest koordynowanie procesów załadunku towaru. Tak naprawdę stanowią łącznik pomiędzy działem transportu a wnętrzem obiektu.

Zobacz także: BHP w magazynie – kontrole PIP wykazały liczne nieprawidłowości

Trudno wyobrazić sobie współczesną logistykę bez doków. Ich odpowiednia liczba oraz rozmieszczenie to czynniki, które warunkują przebieg załadunku, istotnie skracając czas. Bezpośrednio przekłada się to na wydajność i ograniczenie kosztów, a więc dwie najważniejsze kategorie w branży TSL.

Nowoczesne rozwiązania dla logistyki zdobywają popularność

Doki magazynowe wyposaża się w szereg rozwiązań, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa rozładunku i załadunku w obiekcie. Składają się najczęściej z pięciu podstawowych elementów:

  1. Podjazd. Pozwala na parkowanie pojazdów odbierających załadunek. W nowoczesnych obiektach przestrzeń ta jest odseparowana zazwyczaj za pomocą barierek.
  2. Brama. Zlokalizowana w budynku logistycznym. Znajduje się w otworze hali. Zamyka się ją, gdy dok nie jest używany.
  3. Śluza. Odseparowuje miejsce przeładunku od otoczenia zewnętrznego.
  4. Rampa. Pomaga w załadunku towarów wielkogabarytowych.
  5. Naprowadzacze. Pomaga w odpowiednim ustawieniu się pojazdu.

Oprócz podstawowych elementów konstrukcyjnych nowoczesne doki zarządzane są za pomocą inteligentnych systemów. Coraz częściej stosuje się rozwiązania automatyczne pozwalające na zabezpieczenie procesów magazynowych. Jednym z nich jest inteligentny system dokowania rozwijany m.in. przez polską firmę inżynieryjną.

Systemy dokowania stają się coraz popularniejsze m.in. ze względu na fakt, że zapewniają większe bezpieczeństwo przeładunków. Widzimy też wzrost zainteresowania naszymi systemami również ze względu na możliwość zarządzania dokami magazynowymi, co również jest przez naszą firmę wdrażane – komentuje Renata Kozłowska, Prezes Zarządu PLAKO Systems.

Jak działają systemy wspomagające proces dokowania? Gdy kierowca podjeżdża pod dok, wówczas system za pomocą sygnałów świetlnych informuje o możliwości zaparkowania pod bramą załadunkową. Ruchy kierowcy są nadzorowane przez system, który informuje o postępach w załadunku. Ponadto klin bezpieczeństwa zapobiega odjazdowi samochodu spod doku magazynowego. Wówczas można mieć pewność, że pracownicy magazynu nie rozpoczną załadunku bez dokończenia manewru. Sygnalizacja świetlna wysyła sygnał do kierowcy, kiedy może odjechać pojazdem spod doku. Pozwala to nie tylko na zachowanie standardów obowiązujacych w branży, ale również zminimalizowanie ryzyka wypadku związanego z brakiem komunikacji na linii pracownicy magazynu – kierujący pojazdem. Poniżej film, który przedstawia cała procedurę.

Zobacz także: Nie tylko koszty. Co szósta firma ustaliła wyższe ceny dzięki przyzwoleniu społecznemu

Doki przeładunkowe można stosować nie tylko w przypadku hal magazynowych. Dobrze sprawdzą się również w obiektach handlowych czy zakładach produkcyjnych. Zdaniem ekspertów (Plako Systems) znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie dokonuje się częstych załadunków i rozładunków. Rozwiązanie to warto uwzględnić już na etapie projektowania danego obiektu. Dzięki temu zagospodarowanie przestrzeni czy rozplanowanie produkcji będzie prostsze.

Rynek logistyczny w Stanach Zjednoczonych. Ile jest magazynów w USA?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button