Info z rynku

Farma wiatrowa Baltic Power z decyzją inwestycyjną

Rada Nadzorcza ORLEN podjęła warunkową decyzję inwestycyjną dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, umożliwiającą finalizację etapu projektowego. Po zakończeniu procesu pozyskiwania finansowania oraz skompletowaniu pozwoleń budowlanych, co ma mieć miejsce już w tym roku, Projekt Baltic Power wejdzie w fazę budowy.

Projekt Baltic Power — budowa nowoczesnej morskiej farmy wiatrowej coraz bliżej

Realizacja projektu Baltic Power, w którym koncern posiada ponad 51 proc. udziałów, jest jednym z kluczowych projektów Grupy ORLEN dla realizacji strategicznego celu osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 roku. Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem budowy morskiej farmy wiatrowej realizowanym w Polsce. Jego całkowity budżet szacowany jest na około 4,73 mld euro i zawiera wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem (w kwocie ok. 4,05 mld euro), a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową.

Zobacz także: Nowe farmy wiatrowe Grupy ORLEN

Udziałowcy inwestycji zakładają, że jej finansowanie realizowane będzie w formule Project Finance. W ramach tego modelu spłata zobowiązań oparta jest na przyszłych nadwyżkach finansowych generowanych przez projekt. Formuła finansowania Project Finance jest szczególnie korzystna dla inwestycji, które wymagają znacznych nakładów i czasu na osiągnięcie pełnej wydajności. Przy czym właśnie takimi inwestycjami są morskie farmy wiatrowe. Ponadto, co warto zaznaczyć, analizowany model wpisuje się w założenia finansowe zaktualizowanej strategii ORLEN2030.

Projekt Baltic Power posiada wszystkie pozwolenia na budowę lądowej części inwestycji oraz pozwolenie na budowę morskiego przyłącza elektroenergetycznego, służącego do wyprowadzenia energii z farmy na ląd. Posiada również zabezpieczone umowy na wszystkie kluczowe komponenty farmy – w tym turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne, kable oraz fundamenty – wraz z ich produkcją, transportem i instalacją. Jednym z warunków osiągnięcia finalnej decyzji inwestycyjnej pozostaje pozyskanie pozwoleń na budowę dla morskiej części inwestycji.

Zobacz także: Spółka Baltic Power wybrała głównego wykonawcę bazy serwisowej farmy wiatrowej

Grupa ORLEN liderem transformacji energetycznej

Jak podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, efektami transformacji energetycznej są czysta, powszechnie dostępna energia oraz konkurencyjna i nowoczesna gospodarka. Do 2030 roku Grupa ORLEN dokona skokowego rozwoju odnawialnych źródeł energii, osiągając 9 GW zainstalowanych mocy. Kluczowym elementem tej zmiany będzie właśnie morska energetyka wiatrowa. Koncern jako regionalny pionier w tym obszarze musiał wykonać olbrzymią pracę przygotowawczą i administracyjną oraz zbudować nowe kompetencje, które będzie mógł wykorzystać przy kolejnych projektach. Dzisiejsza decyzja to kamień milowy, który znacząco przybliża osiągnięcie strategicznych celów koncernu.

Ruszyła inwestycja mająca umożliwić odbieranie energii z Baltic Power

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button