Info z rynku

Ruszyła inwestycja mająca umożliwić odbieranie energii z Baltic Power

Grupa ORLEN i Northland Power rozpoczęły w Gminie Choczewo budowę lądowej stacji elektroenergetycznej. Inwestycja umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez farmę wiatrową Baltic Power. Zgodnie z harmonogramem farma rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.

Baltic Power zasili w czystą energię ponad 1,5 mln gospodarstw domowych

Baltic Power jest obecnie najbardziej zaawansowanym projektem budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Spółka zakończyła 2022 rok pełnym zabezpieczeniem umów na wszystkie kluczowe komponenty niezbędne do powstania farmy wiatrowej w ramach zaplanowanego łańcucha dostaw. W roku 2023, wraz z zabezpieczaniem wszystkich decyzji środowiskowych oraz pozwoleń na budowę, Baltic Power rozpoczyna pierwsze prace budowlane na lądzie.

Zobacz także: ORLEN VC inwestuje w systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych

Zgodnie z harmonogramem pierwsze prace instalacyjne na morzu rozpoczną się już w roku 2024. Jednocześnie w 2022 r. Grupa ORLEN podjęła strategiczną decyzję o budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana jest w porcie Świnoujście i po zakończeniu budowy na przełomie 2024/2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie. Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15MW i większych.

Morską farmę wiatrową Baltic Power będzie tworzyło 76 turbin o jednostkowej mocy 15 MW i wysokości ponad 200 metrów pracujących na obszarze ok. 130 kilometrów kwadratowych. Farma zostanie zlokalizowana około 23 km od brzegu, na wysokości Choczewa oraz Łeby, gdzie powstanie port serwisowy farmy. Po zakończeniu budowy farma będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Zobacz także: Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Stacja elektroenergetyczna Baltic POWER jedynie w minimalnym stopniu wpłynie na środowisko

Przy czym, co warto zaznaczyć, cała infrastruktura towarzysząca farmie Baltic Power została zaprojektowana tak, aby zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko. Stacja elektroenergetyczna, stanowiąca lądową część farmy wiatrowej Baltic Power, będzie pełnić funkcję węzła dla linii kablowych przesyłających energię elektryczną z oddalonych o blisko 30 km morskich stacji elektroenergetycznych. Niemal cała trasa liczącego ok. 7 km odcinka lądowego kabla zostanie poprowadzona pod ziemią.

Jak wskazuje Mike Crawley, Prezes Zarządu Northland Power, Baltic Power to przykład inwestycji, która kładzie szczególny nacisk na ochronę środowiska, zrównoważony rozwój i szacunek dla lokalnych społeczności, czyli aspekty, które są tak ważne zarówno dla Northland Power, jak i partnera przedsiębiorstwa. Tym bardziej Northland Power cieszy to, że projekt Baltic Power osiąga kolejny tak ważny kamień milowy. Farma, której budowa zgodnie z planem rozpocznie się w 2024 roku, zapewni w nadchodzących latach pierwsze dostawy zielonej energii dla Polski.

Zobacz także: Grupa ORLEN będzie współpracować z Klaipėdos Nafta AB przy budowie litewskich morskich farm wiatrowych

Morskie farmy wiatrowe stanowią fundament transformacji energetycznej

Z kolei Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, podkreśla, że jako pierwsza firma w Polsce Grupa ORLEN rozpoczęła budowę infrastruktury umożliwiającej dostarczenie do sieci energii elektrycznej produkowanej na morzu. Koncern rozpoczął również prace na terenie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Grupa ORLEN nie zwalnia tempa, bo inwestycje w nowoczesną, zeroemisyjną energetykę są filarem strategii koncernu. Morskie farmy wiatrowe, obok małych reaktorów jądrowych, będą kluczem do transformacji polskiego systemu elektroenergetycznego i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji inwestycji na Bałtyku, która już w 2026 roku będzie zapewniała czystą, dostępną energię milionom Polaków.

Spółka Baltic Power wybrała głównego wykonawcę bazy serwisowej farmy wiatrowej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button