PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

Spółka Baltic Power wybrała głównego wykonawcę bazy serwisowej farmy wiatrowej

Spółka Baltic Power wybrała generalnego wykonawcę bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Grupy ORLEN i Northland Power. Będzie nim spółka ERBUD, która dysponuje trzydziestoletnim doświadczeniem w realizacji projektów budowlanych m.in. w obszarach energetyki i hydrotechniki w Polsce i Europie.

Spółka Baltic Power wybrała głównego wykonawcę bazy serwisowej farmy wiatrowej

Baza serwisowa dla farmy Baltic Power, która powstanie na ternie portu w Łebie, stanowić będzie centrum jej codziennej obsługi i eksploatacji. Duże znaczenie ma lokalizacja — baza musi być położona blisko obszaru, na którym znajduje się farma, aby zapewnić możliwe najkrótszy czas reakcji ekip serwisowych. W tym przypadku będzie to ok. 40 minut, potrzebne, aby dotrzeć z Łeby na obszar farmy.

Zobacz także: ORLEN buduje pierwszą w Polsce ekologiczną biogazownię

Za budowę bazy serwisowej, która rozpocznie się w 2023 roku, odpowiedzialna będzie spółka ERBUD, która dysponuje trzydziestoletnim doświadczeniem w realizacji projektów budowlanych m.in. w obszarach energetyki i hydrotechniki w Polsce i Europie. Jako generalny wykonawca spółka zrealizuje m.in. przygotowanie terenu inwestycji, prace hydrotechniczne związane z przebudową nabrzeża oraz budowę kompleksu budynków bazy wraz z ich infrastrukturą.

W bazie na stałe będą stacjonowały 3-4 jednostki CTV (Crew Transport Vessel), czyli statki przeznaczone do transportu personelu serwisowego. Każdy z nich może zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym sprzętem. Do tego w operującej 24 godziny na dobę, 365 dni w roku bazie będzie pracowało do 50 osób odpowiedzialnych za utrzymanie i eksploatację morskiej farmy wiatrowej.

Warto zaznaczyć, że na potrzeby realizacji inwestycji wykonawca przewiduje zatrudnienie ok. 100 pracowników. Wszyscy dostawcy i podwykonawcy, z których planuje korzystać ERBUD, ponad 20 firm, to podmioty zarejestrowane w Polsce. Tym samym budowa bazy przyczyni się do rozwoju lokalnego łańcucha wartości dla sektora offshore wind.

Zobacz także: Grupa ORLEN wspiera rozwój kadr dla sektora energetyki jądrowej

Ponadto Spółka Baltic Power wybrała spółkę odpowiedzialną za dostarczenie usługi inżyniera kontraktu. Firmą, która będzie nadzorowała cały proces inwestycyjny, gwarantując jego terminową realizację, będzie Antea Polska. To część międzynarodowego konsorcjum wyspecjalizowanego w kompleksowym nadzorze inwestycji m.in. w obszarach energetyki, infrastruktury i gospodarki wodnej.

Grupa ORLEN – lider transformacji energetycznej

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Polska stoi przed koniecznością transformacji źródeł wytwarzania energii, a Grupa ORLEN będzie liderem tego procesu. Dostęp do taniej, zielonej energii będzie jednym z podstawowych czynników decydujących o konkurencyjności gospodarki i możliwości stabilnego wzrostu w nadchodzących dekadach. Dlatego konsekwentnie Grupa ORLEN buduje silny koncern multienergetyczny, zdolny do inwestowania w perspektywiczne obszary nowoczesnej energetyki, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw energii dla odbiorców, rozwój potencjału polskich przedsiębiorstw oraz wzrost wartości dla akcjonariuszy PKN ORLEN.

Rada ds. Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju została powołała w Grupie ORLEN

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button