LotniczyTransport

Arabskie lotnisko zmieniło nazwę. Uhonorowali zmarłego szejka

Publicznie zaprezentowano także nowe logo lotniska

Międzynarodowe Lotnisko w Abu Dhabi oficjalnie zmieniło nazwę na Lotnisko Zayed, na cześć szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, Ojca Założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ceremonii zmiany nazwy towarzyszył szejk Mohammed bin Hamad, który wyraził dumę z uhonorowania osiągnięć szejka Zayeda w łączeniu ZEA z resztą świata. Data zmiany nazwy zbiegła się z otwarciem Terminalu A na lotnisku.

Lotnisko w Abu Dhabi zmieniło nazwę

Międzynarodowe Lotnisko w Abu Dhabi oficjalnie zmieniło nazwę na Międzynarodowe Lotnisko Zayed. Zmiana nazwy została ogłoszona przez prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejka Mohameda ibn Zajid Al Nahajjany w zeszłym roku. Od teraz lotnisko nosi nazwę na cześć Ojca Założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zmarłego szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana. 

Czytaj też: Emirates dodaje kolejne loty do Seulu! I planuje jeszcze więcej

Jak informuje portal Simple Flying, aby uczcić to wydarzenie, Przewodniczący Zarządu Lotniska w Abu Dhabi oraz Doradca ds. Spraw Specjalnych przy Pałacu Prezydenckim, szejk Mohammed bin Hamad, uczestniczyli w ceremonii w piątek na lotnisku. Wypowiadając się podczas wydarzenia, szejk Mohammed powiedział:

Jesteśmy niezmiernie dumni z przemianowania nazwy największego lotniska w Abu Dhabi na cześć Ojca Założyciela ZEA. Niezrównane osiągnięcia zmarłego szejka Zayeda w łączeniu naszego kraju z narodami na całym świecie zainspirowały naszą determinację, aby zapewnić, że Abu Dhabi jeszcze bardziej umocni swoją pozycję jako światowe centrum podróży i handlu.

Lotnisko z największym terminalem na świecie

Publicznie zaprezentowano także nowe logo lotniska. Prezentuje ono Fort Qasr Al Hosn oraz Terminal A, tradycyjną łódź dhau, słońce pustyni oraz palmę daktylową.

Data zmiany nazwy zbiegła się z otwarciem Terminalu A na lotnisku. Terminal A zajmuje ogromną powierzchnię 742 000 mkw., co czyni go jednym z największych na świecie. Ta rozległość pozwoli lotnisku znacząco zwiększyć swoją przepustowość pasażerską i ładunkową, otwierając nowe możliwości dla handlu i turystyki.

Jak informuje portal Simple Flying, terminal o wartości 3 miliardów dolarów może jednocześnie obsłużyć nawet do 79 samolotów i ponad 11 000 pasażerów na godzinę. Według oczekiwań ma on podwoić swoją poprzednią pojemność i będzie mógł obsłużyć rocznie około 45 milionów pasażerów.

Czytaj też: Afryka i Azja doganiają bogaty Zachód! Wzrost w biednych krajach przyspieszył

Terminal ten będzie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie, z zastosowaniem biometrii i technologii rozpoznawania twarzy w celu przyspieszenia kontroli bezpieczeństwa i procedur imigracyjnych.

British Airways wraca do Abu Dhabi pierwszy raz od pandemii 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button