DrogowyTransport

Nowa droga ominie Szwecję! Mieszkańcy na to czekali

Zakończenie inwestycji, która jest częścią Programu budowy 100 obwodnic, planowane jest na 2027 rok

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na zaplanowanie i wzniesienie nowej obwodnicy wzdłuż drogi krajowej nr 22. Nowa obwodnica Szwecji, leżącej na północ od Wałcza, będzie miała długość 4,18 km i przekieruje ruch tranzytowy z południa. Zakończenie inwestycji, która jest częścią Programu budowy 100 obwodnic, planowane jest na 2027 rok.

Obwodnica Szwecji już w 2027

Obwodnica Szwecji zostanie zrealizowana w ramach formuły Projektuj i buduj. Wykonawca będzie miał 17 miesięcy na przeprowadzenie procesu projektowania oraz uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wniosek o wydanie decyzji ZRID będzie musiał zostać złożony w ciągu 10 miesięcy. Natomiast na wykonanie prac przewidziano 15 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca.

Mając na uwadze wcześniejsze terminy, wniosek o wydanie decyzji ZRID powinien być złożony między końcem obecnego a początkiem przyszłego roku. Uzyskanie tej decyzji oraz rozpoczęcie prac budowlanych powinno nastąpić w trzecim kwartale 2025 roku, a zakończenie prac planowane jest na drugi kwartał 2027 roku.

GDDKiA
Obwodnica Szwecji coraz bliżej. Mieszkańcy w końcu odpoczną
GDDKiA

Czytaj też: Obwodnica Wałcza coraz bliżej. Złożono sześć ofert

W czerwcu 2020 roku została zawarta umowa na przygotowanie dokumentacji dotyczącej obwodnicy Szwecji. Poznańska firma projektowa Trasa przygotowała Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, włączając w to raport oddziaływania na środowisko. Aby opracować tę dokumentację, przeprowadzono inwentaryzację przyrodniczą, celem ustalenia występowania siedlisk flory i fauny w obszarze planowanej inwestycji. Dodatkowo przeprowadzono analizy techniczne i ekonomiczne dla różnych wariantów.

Program 100 obwodnic

Obwodnica, położona w pobliżu granicy między województwami zachodniopomorskim i wielkopolskim, będzie drogą jednojezdniową klasy GP (drogą główną ruchu przyspieszonego). Trasa będzie przecinać rzekę Pilawę, gdzie planowany jest most o długości 78 metrów. Ten obiekt będzie również służył jako przejście dla zwierząt pod drogą. W ramach projektu powstaną również dwa wiadukty dla dróg lokalnych, które przekroczą obwodnicę.

Obwodnica Szwecji coraz bliżej. Mieszkańcy w końcu odpoczną
GDDKiA

Czytaj też: Prognozy dla Polski na 2024 rok w dół? Prawdopodobnie

W rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, poza obwodnicą Szwecji, znajduje się jeszcze osiem inwestycji na Pomorzu Zachodnim. W ramach programu obwodnicowego w całej Polsce powstanie 100 zadań o łącznej długości ok. 820 km. Na realizację Programu rząd przeznaczy 28 mld zł.

Tunel pod Zielonkami przebity! Obwodnica Krakowa coraz bliżej 

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button