KolejowyTransport

Nowe pociągi Elf 2 trafią do Wielkopolski! Podpisano już umowę

Obecnie Województwo Wielkopolskie jest właścicielem 74 pojazdów

Wielkopolska otrzyma nowe pociągi Elf 2. Marszałek Marek Woźniak i wicemarszałek Wojciech Jankowiak podpisali umowę z bydgoską spółką PESA na dostawę czterech nowych maszyn.

Nowe pociągi Elf 2 od PESA Bydgoszcz

Nowe pociągi elektryczne Elf 2 zostaną zakupione za ponad 142 mln zł w ramach projektu „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w województwie wielkopolskim poprzez zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego”, współfinansowanego z Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie inwestycji wynosi 115,2 mln zł, czyli aż 81 proc. wartości.

Konsekwentnie, od lat, staramy się poprawić warunki funkcjonowania kolejowego transportu pasażerskiego w naszym regionie, zwłaszcza przez zakupy taborowe. To ogromne nakłady. Do tej pory wydaliśmy ponad 1 miliard 173 miliony złotych na inwestycje w tabor. Z czego wkład funduszy Samorządu Województwa Wielkopolskiego to 703 miliony złotych, 441 milionów złotych stanowią środki Unii Europejskiej, natomiast z budżetu państwa dotychczas trafiło – jako wkład w projekcie unijnym – 28 milionów złotych – poinformował marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak.

Pociągi elektryczne Elf 2, jeżdżące z maksymalną prędkością 160 km/h, pomieszczą co najmniej 240 osób na miejscach siedzących, w przypadku każdej z maszyn. Oprócz tego składy będą wyposażone w klimatyzację, biletomaty, system informacji pasażerskiej, Wi-Fi, monitoring oraz defibrylator. Nowe pociągi mają być wykorzystywane na trasach zelektryfikowanych w ramach przewozów pasażerskich kolei wojewódzkiej, zwłaszcza Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Obecnie Województwo Wielkopolskie jest właścicielem 74 pojazdów, z czego 25 to spalinowe szynobusy, a 49 to elektryczne zespoły trakcyjne. Nasze pojazdy z Pesy Bydgoszcz charakteryzują się niską awaryjnością i są cenione przez pasażerów – zaznaczył wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

UMWW

Czytaj też: PESA rozpoczęła testy nowych pociągów dla Kolei Czeskich

Wieloletnia współpraca

Nowy tabor ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS/ETCS), a każdy z wagonów będzie miał dwie pary drzwi po każdej ze stron. Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, zgodnie z umową bydgoska PESA dostarczy pociągi w dwóch etapach. Pierwsze dwie maszyny zostaną dostarczone do Wielkopolski w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy, a kolejne dwie w ciągu 34 miesięcy. Nowe pojazdy objęte są 72-miesięczną gwarancją.

Współpraca między nami a województwem rozpoczęła się w 2006 roku i od tego momentu dostarczyliśmy kilkanaście pojazdów spalinowych, a po nich przyszedł czas na EZT-y. Były one kupowane przez Województwo Wielkopolskie i przekazywane przewoźnikowi – Kolejom Wielkopolskim. Cieszę się, że Marszałkowie mają dobre zdanie o naszych pojazdach, ale to także zasługa Kolei Wielkopolskich, które je obsługują. Tę solidność wiele osób w tym rejonie Polski ma we krwi, z czego się bardzo cieszymy. Wiemy, że kolejne cztery pojazdy trafią w dobre ręce – mówi Maciej Maciejewski, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży PESA Bydgoszcz.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Sukces bydgoskiej firmy. Kolejne polskie pociągi PESA pojadą do Czech!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button