E-commerceIntralogistykaPrzemysł 4.0

Robot zastąpi pracowników Amazon? Poznajcie „Sparrow”

Sparrow jest w stanie obsługiwać przedmioty o różnych krzywiznach i rozmiarach

Amazon zaprezentował nowego robota, który pewnego dnia może pomóc pracownikom magazynu w niektórych bardziej żmudnych aspektach pracy. Amazon przekazał, że robot Sparrow wykorzystuje wizję komputerową i sztuczną inteligencję do przenoszenia produktów.

Amazon i jego nowy roboty „Sparrow”

Amazon zaprezentował robotyczne ramię podczas konferencji Delivering the Future w pobliżu Bostonu, gdzie pokazano nowe technologie robotyki, transportu i dostaw “last-mile”. Amazon twierdzi, że robot Sparrow wykorzystuje wizję komputerową i sztuczną inteligencję do przenoszenia produktów, zanim zostaną one zapakowane. Na filmie widać, jak robotyczne ramię podnosi grę planszową, butelkę witamin i zestaw pościeli – wszelkiego rodzaju przedmioty, które mogą przepływać przez jeden z magazynów firmy – i zręcznie umieszcza je w skrzyniach.

Przyssawki przymocowane do robota pozwalają mu pewnie chwytać przedmioty. Poprzednie wersje ramion robotycznych były w stanie podnosić pudełka, które mają zasadniczo jednolity kształt, ale mogą różnić się rozmiarem. Sparrow jednak jest w stanie obsługiwać przedmioty o różnych krzywiznach i rozmiarach. Robotyczne ramię może zidentyfikować około 65% produktów Amazona.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Podczas gdy wprowadzenie robotów do magazynu często wywołuje pytania o to, czy miejsca pracy ludzi zostaną zastąpione, Amazon twierdzi, że Sparrow „przejmie powtarzalne zadania”, a pracownicy będą mogli skupić się na innych rzeczach.

Firma podała również, że technologia może poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy, chociaż ta perspektywa została poddana dyskusji. Dochodzenie przeprowadzone przez Reveal z Center for Investigative Reporting wykazało, że magazyny firmy z robotami mają wyższy wskaźnik obrażeń niż obiekty bez automatyzacji.

Czytaj też: Idzie kryzys? Amazon wstrzymuje rekrutację pracowników

Robot odciąży pracowników

Amazon stale powiększa swoją flotę robotów magazynowych, odkąd dziesięć lat temu przejął Kiva Systems za 775 milionów dolarów. Kiva przekształciła się w Amazon Robotics, firmowy inkubator zrobotyzowanych systemów realizacji zamówień.

Dzięki większej automatyzacji centrów realizacji zamówień Amazon może zmniejszyć swoją zależność od pracowników pierwszej linii, którzy zajmują się kompletowaniem, pakowaniem i wysyłką przedmiotów w magazynach. Ta wizja jest bardziej istotna niż kiedykolwiek, ponieważ firma, która jest drugim największym pracodawcą w USA za Walmartem, może stracić pracowników do 2024 roku.

Około 75% z 5 miliardów paczek przetwarzanych przez Amazon rocznie jest obsługiwanych przez roboty w co najmniej jednej części procesu dostawy – poinformował w czwartek Amazon.

Amazon w czerwcu zaprezentował swojego pierwszego w pełni autonomicznego robota, który może działać razem z pracownikami magazynu, oprócz innych systemów, które mogą sortować i przenosić paczki. Przejął również firmę Cloostermans, która opracowuje maszyny magazynowe i robotykę.

Czytaj też: Pracownicy Amazon nie chcą się zrzeszać przeciw firmie

Amazon zawiesza testy robota dostawczego Scout

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button