LotniczyTransport

Wizz Air Abu Dhabi uruchomi loty na trasie ZEA-Rosja już w październiku

Wizz Air Abu Dhabi z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich planuje jesienią uruchomić regularne połączenia na trasie ZEA-Rosja. 

Wizz Air – spółka joint venture uruchamia połączenie ZEA-Rosja

Jak podaje agencja Reutera, Wizz Air Abu Dhabi, spółka joint venture, będzie obsługiwała codzienne loty od 3 października. Ceny biletów wynoszą niecałe 100 USD. Wizz Air Abu Dhabi to wynik partnerstwa europejskich linii lotniczych z państwowym funduszem majątkowym ADQ z Abu Zabi (dawniej Abu Dhabi Developmental Holding Company, ADDH). Przewoźnik zarejestrowany jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. ADQ jest właścicielem 51% udziałów, a Wizz Air Holdings pozostałych 49%. Spółka została założona w 2019 roku.

Zobacz także: Wizz Air uruchomi jesienią rejsy z Warszawy na Maderę

Nieudane plany węgierskiego przewoźnika na rosyjskim rynku?

Wizz Air od lat planował rozszerzyć siatkę połączeń w Rosji. W dłuższej perspektywie planowano także założenie bazy w Petersburgu. Po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego przewoźnik odwołał jednak wszystkie połączenia oraz zablokował system rezerwacji biletów. Przewoźnik musiał dostosować się do unijnych sankcji nakładanych przez Brukselę. Nieco inne przepisy obowiązują spółkę joint venture zarejestrowaną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zobacz także: Tureckie banki nadal akceptują rosyjski mir. Czy Zachód będzie interweniować?

W wyniku sankcji Wizz Air nie wznawia połączeń. Wyjątkiem jest jednak spółka joint venture zarejestrowana na terenie ZEA. Rosyjskie lotnictwo komercyjne na wiosnę zostało obłożone sankcjami gospodarczymi. Obostrzenia gospodarcze dotyczyły zarówno leasingowanych samolotów, jak i realizowanych połączeń (Więcej: Leasingodawcy nie widzą szans na odzyskanie samolotów z Rosji oraz Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjskie Airbusy). Od miesięcy jednak trwają prace nad ewentualnym obejściem sankcji. Jak poinformował Simple Flying, państwowy przewoźnik chce jesienią wznowić połączenie pomiędzy Moskwą a Phuket. Co więcej, bilety już nawet są dostępne dla Rosjan w systemie rezerwacji online. Aerofłot ma latać na tej trasie codziennie. Phuket jest nie tylko popularnym kierunkiem wakacyjnym, ale również miejscem, gdzie po wybuchu wojny przeniosło się wielu Rosjan w obawie przed sankcjami.

Wizz Air chce zwiększyć liczbę samolotów w Polsce!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button