PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Załoga Iberia Express grozi dziesięciodniowym strajkiem

Załoga Iberia Express ostrzega przed możliwym dziesięciodniowym strajkiem w okresie od sierpnia do września. Strajk może wpłynąć na 120 codziennych lotów, które obsługuje linia lotnicza.

Załoga Iberia Express grozi strajkiem

Załoga Iberia Express ogłosiła, że może przeprowadzić dziesięciodniowy strajk między 28 sierpnia a 6 września, jeśli kierownictwo linii nie poprawi warunków pracy, o których mowa w nowej umowie zbiorowej (CBA). Strajkować może nawet 517 pracowników z siedzibą w Madrycie, co wpłynie na średnio 120 lotów, które codziennie obsługuje przewoźnik.

Na początku tego tygodnia Unión Sindical Obrera (USO) wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że kierownictwo Iberia Express nie traktuje poważnie negocjacji dotyczących nowego CBA pomiędzy członkami personelu pokładowego a linią lotniczą. Dlatego jedyną opcją dla pracowników jest ostrzeżenie o strajku w celu obrony swoich praw. Jeśli protest się odbędzie, będzie miał wpływ na operacje w dniach 28, 29, 30 i 31 sierpnia, a także 1, 2, 3, 4, 5 i 6 września.

Poprzez ten strajk USO chce wywrzeć nacisk na linię lotniczą, aby była bardziej zainteresowana „poprawą warunków pracy” w Iberia Express. Po miesiącach negocjacji członkowie personelu pokładowego uważają, że kierownictwo przewoźnika zachowało się paternalistycznie.

Czytaj też: Jakie są najbardziej ruchliwe krajowe trasy lotnicze w Hiszpanii?

Czego domaga się załoga Iberia Express?

Członkowie personelu pokładowego Iberia Express mają siedem tematów, które chcieliby przedyskutować z zarządem linii, co powinno poprawić warunki pracy, w których pracują i płace, które otrzymują.

Oto niektóre z ulepszeń, których oczekuje załoga Iberia Express:

  • Zastosowanie CPI (Consumer Prices Index) w nowym CBA, co oznacza, że pensje powinny być podnoszone w oparciu o koszty życia w Hiszpanii. Członkowie personelu pokładowego EasyJet w Hiszpanii, których USO również reprezentuje, również zgłaszają to żądanie.
  • Wzrost płac o 6,5% dla wszystkich członków personelu pokładowego.
  • Stworzenie nowych poziomów wynagrodzeń (1A i 1B) dla członków personelu pokładowego, wraz z podwyżką płac i 24-miesięcznym bonusem za staż pracy dla wszystkich pracowników. To zwiększyłoby wynagrodzenia, które były zamrożone od lat.
  • Zwiększenie prowizji od sprzedaży na pokładzie we wszystkich kategoriach do 3% dla członków personelu pokładowego.

Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich kilku miesięcy było sporo możliwości strajku w całej Europie. Niedawno członkowie personelu pokładowego Ryanair w Hiszpanii rozpoczęli kolejną serię akcji protestacyjnych, które mają trwać około pięciu miesięcy. Z kolei portugalski personel lotniczy może zorganizować trzydniowy strajk jeszcze w tym miesiącu, a piloci Lufthansy zagłosowali przytłaczającą większością głosów za akcją protestacyjną w celu uzyskania wystarczającej płacy, aby rozwiązać problem inflacji.

Według danych Cirium, Iberia Express w pełni odzyskała zdolność przewozową sprzed pandemii i obecnie oferuje o 2,7% więcej lotów i 10,1% więcej miejsc w porównaniu z sierpniem 2019 roku. Najważniejszą trasą linii jest połączenie między Madrytem a Palma de Mallorca, oferując 46 lotów tygodniowo w ramach tej usługi krajowej, która zasila ruch do jednego z najlepszych hiszpańskich miejsc wypoczynkowych.

Czytaj też: PLL LOT będą wykorzystywać paliwo SAF z posmażalniczych olejów spożywczych

Brytyjskie linie lotnicze leasingują unijne samoloty, aby ominąć przepisy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button