PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowyTransport

Rail Freight 2040: Terminal Castlebar — przyszłość kolei w Irlandii?

Pierwszy od 50 lat nowoczesny terminal kolejowy, który ma powstać w Castlebar, przyczyni się do znaczącej transformacji transportu towarowego w Irlandii. Projekt ten wpisuje się w cele rządowej strategii Rail Freight 2040, dążącej do zwiększenia udziału transportu kolejowego w przewozie ładunków.

Nowy terminal kolejowy w Castlebar na zachodnim wybrzeżu Irlandii

Jak informuje serwis Rail Freight, w Castlebar w Irlandii planowana jest budowa multimodalnego terminala kolejowego, co będzie pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w kraju od ponad 50 lat. Projekt, kierowany przez Irish Rail, ma na celu zapewnienie nowego, wydajnego sposobu przewozu towarów na terenie Irlandii i poza nią. Nowa infrastruktura umożliwi transfer ładunków pomiędzy różnymi rodzajami transportu oraz będzie wyposażona w magazyny chłodnicze i suche.

Nowy terminal towarowy w Castlebar przyniesie wiele korzyści dla gospodarki irlandzkiej:

  1. Umożliwi efektywny przewóz towarów, redukując koszty transportu dla przedsiębiorstw.
  2. Przyczyni się do rozwoju regionalnego, zwłaszcza w hrabstwie Mayo, tworząc nowe miejsca pracy i przyciągając inwestycje.
  3. Nowoczesne technologie zastosowane w terminalu pozwolą na zmniejszenie emisji CO2 oraz negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
    Źródło: Rail Freight

    Czytaj również: Czy powstanie 32-milowy most pomiędzy Irlandią Północą a Szkocją?

Budowa terminalu kolejowego w Castlebar jest częścią rządowej strategii Rail Freight 2040. Strategia ta zakłada zwiększenie udziału transportu kolejowego w przewozie towarów w Irlandii o 100% do 2030 roku i o kolejne 100% do 2040 roku. Głównym celem jest ograniczenie liczby towarów przewożonych drogą. Osiągnięcie tego celu przyczyni się do realizacji celów klimatycznych Irlandii, ponieważ obecnie transport drogowy dominuje w kraju.

Strategia Rail Freight 2040 stawia na zrównoważony rozwój transportu kolejowego w Irlandii. Jej głównym celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, które powodują globalne ocieplenie. Przewiduje się, że realizacja strategii pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 o około 40% do 2030 roku oraz o kolejne 40% do 2040 roku, co będzie kluczowe dla osiągnięcia celów klimatycznych Irlandii.

Rail Freight 2040: Współpraca z przemysłem i odbudowa taboru kolejowego

Plan Rail Freight 2040 zawiera 25 strategicznych inicjatyw o łącznej wartości 500 milionów euro na przyszłe dwie dekady. Inwestycje te mają na celu przekształcenie infrastruktury kolejowej. Dzięki temu Iarnród Éireann (Irish Rail) będzie mogła lepiej wspierać przedsiębiorstwa i nowoczesne łańcuchy dostaw.

Rozwój nowego terminala towarowego w Castlebar będzie ważnym krokiem w kierunku wdrożenia strategii Rail Freight 2040. Budowa terminalu ma rozpocząć się w najbliższych miesiącach i zakończyć się do 2025 roku. Irlandia ostatnio zaczęła reaktywować tabor kolejowy, odpowiedni dla operacji intermodalnych, przez co lokalne przedsiębiorstwa i organizacje społeczne entuzjastycznie przyjęły projekt. Wszystko dlatego, że widzą one w nim kluczowy czynnik wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w regionie.

W ramach strategii Rail Freight 2040 rząd Irlandii i unijne środki finansowe wspierają inwestycje w infrastrukturę kolejową. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie niezbędnych modernizacji oraz zakup nowoczesnego taboru, przystosowanego do przewozów intermodalnych.

Irlandia może osiągnąć cele klimatyczne. Konieczne są jednak ograniczenia dla samochodów osobowych

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button