E-commerce

Alibaba zwalnia prawie 10 tys. pracowników. Przez słabą sprzedaż

Jak podaje South China Morning Post, Alibaba zwolniła w drugim kwartale roku 9 241 pracowników. Firma z siedzibą w Hangzhou obcięła swoje ogólne zatrudnienie do 245 700 osób. Firma odnotowała 50% spadek dochodu netto. Ponadto od zeszłego roku, chińskie organy regulacyjne coraz mocniej rozprawiają się z krajowymi gigantami technologicznymi.

Alibaba zwalnia prawie 10 000 pracowników

Chiński konglomerat technologiczny Alibaba pożegnał się z blisko 10 tysiącami pracowników, starając się ograniczyć wydatki w obliczu słabej sprzedaży i spowolnienia gospodarczego w Chinach. Według South China Morning Post, w drugim kwartale roku Alibabę opuściło ponad 9 241 pracowników, ponieważ firma z siedzibą w Hangzhou zmniejszyła swoje ogólne zatrudnienie do 245 700 osób.

To oznacza łączny spadek liczby pracowników Alibaby do 13 616 w ciągu sześciu miesięcy do czerwca, co oznacza pierwszy spadek zatrudnienia w firmie od marca 2016 r. – czytamy w raporcie.

Alibaba odnotowała 50% spadek dochodu netto do 22,74 miliarda juanów (15,56 mld zł) w drugim kwartale roku, w porównaniu z 45,14 miliarda juanów (30,88 mld zł) w tym samym okresie ubiegłego roku.

Zwolnienia odzwierciedlają ponowne wysiłki Alibaby w celu obniżenia wydatków i zwiększenia wydajności, ponieważ firma stoi w obliczu ciągłej presji regulacyjnej, spowolnionej konsumpcji i spowolnienia gospodarczego w Chinach, największym na świecie rynku e-commerce – zauważono w raporcie.

Prezes i dyrektor generalny Alibaby Daniel Zhang Yong powiedział, że w tym roku firma zatrudni prawie 6 000 świeżych absolwentów uczelni wyższych.

Czytaj też: Alibaba rozszerzy działalność oddziału Lazada na Europę

Coraz większa kontrola

Od zeszłego roku, chińskie organy regulacyjne coraz mocniej rozprawiają się z krajowymi gigantami technologicznymi, takimi jak Alibaba i Ant Group, aby zakończyć ich dominację w sektorze internetowym. W zeszłym miesiącu pojawiły się doniesienia, że miliarder Jack Ma planuje zrezygnować z kontroli nad Ant Group pod wpływem nacisków ze strony regulatorów rządowych. Według raportu Wall Street Journal, Ma może zrezygnować z kontroli, przekazując część swoich głosów innym urzędnikom Ant, w tym dyrektorowi naczelnemu Ericowi Jingowi.

Ma kontroluje Ant, odkąd wyrzeźbił jego prekursorskie aktywa z Alibaby ponad dekadę temu. Założona w 1999 roku Alibaba przeszła przez poważne przetasowania, gdy Ma przekazał pałeczkę jako CEO Danielowi Zhangowi w 2015 roku, a następnie mianował go przewodniczącym w 2019 roku.

Czytaj też: Stany Zjednoczone umieszczają Aliexpress i WeChat na czarnej liście!

Pomimo napięć, chińscy konsumenci wciąż chcą zachodnich towarów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button