LotniczyTransport

Chiny łagodzą zasady „Zero-COVID” dla lotów międzynarodowych

Chiny zaczynają łagodzić swoje surowe przepisy „Zero-COVID” dotyczące podróży. Kraj skrócił okres zawieszenia dla przychodzących lotów międzynarodowych, przewożących pasażerów z pozytywnym wynikiem COVID-19. Jak przekazał Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAC) w oświadczeniu, od niedzieli, loty przylatujące z pięcioma pozytywnymi przypadkami COVID-19, lub 4% pasażerów, będą miały skrócony tygodniowy okres zawieszenia. Zmiana zasad jest oznaką zmieniającego się podejścia Pekinu do COVID-19.

Chiny łagodzą politykę „Zero-COVID”

Chiny zmieniają zasady „Zero-COVID” w odniesieniu do lotów międzynarodowych. Wcześniej, jeśli samolot przywiózł pięciu zakażonych pasażerów, wszystkie loty obsługiwane przez odpowiedzialną linię lotniczą na tej samej trasie były zawieszone na dwa tygodnie. Według CAAC, teraz tylko te loty, w których 8% lub więcej pasażerów otrzyma pozytywne wyniki na COVID-19, będą zawieszane na pełny dwutygodniowy okres. Pozostałe loty z pięcioma pozytywnymi przypadkami COVID-19, lub 4% pasażerów, będą miały skrócony tygodniowy okres zawieszenia. Zakazy te były źródłem bólu głowy zarówno dla linii lotniczych, jak i pasażerów, a wielu z nich utknęło w hotelach i nie mogło dokończyć swojej podróży przez następne dwa tygodnie. W przypadku linii lotniczych, doprowadziło to również do unieruchomienia samolotu i załogi.

Chiny to jedyna duża gospodarka na świecie, która wciąż stosuje podejście „Zero-COVID””. Tylko w ten weekend nadmorskie miasto Sanya zostało objęte ścisłą blokadą. Miasto jest domem dla ponad pół miliona ludzi i jest również bardzo popularne wśród turystów, z których dziesiątki tysięcy są teraz uwięzione w hotelach. Podkreślając dramatyczny efekt takich zasad podróżowania i blokad w Chinach, 26 lipca tego roku do i z Chin odbywało się mniej niż 100 międzynarodowych lotów. Dla porównania, tego samego dnia w 2019 roku były to 2 883 loty.

Pod koniec ubiegłego miesiąca chiński CAAC ogłosił, że rozpocznie również ponowne uruchomienie regularnych lotów międzynarodowych do i z międzynarodowego lotniska w Pekinie. Bezpośrednie loty międzynarodowe do Pekinu zostały zakazane na początku 2020 roku. Pasażerowie chcący udać się do Pekinu musieli najpierw wylądować w jednym z kilku wstępnie zatwierdzonych miast, gdzie musieli przejść kwarantannę przed dalszą podróżą do stolicy. Ostrożne wznowienie międzynarodowych regularnych lotów na lotnisko jest najnowszym sygnałem, że Pekin łagodzi swoje surowe zasady dla podróży.

Czytaj też: Lockdown w Chinach utrudnia odbudowę łańcucha dostaw

Wpływ „Zero-COVID” na podróże

Chociaż początkowo chińskie lotnictwo szybko odbiło się od dna dzięki dużemu rynkowi krajowemu, rządowa polityka „Zero-COVID” spowodowała wprowadzenie rozległych blokad po pojawieniu się wariantu Omicron. W kwietniu całkowita liczba dziennych lotów krajowych wyniosła od około 2 000 do 3 000, czyli mniej niż jedną czwartą lotów zarejestrowanych w tym samym miesiącu rok wcześniej. Jednak wraz z otwarciem głównych węzłów lotniczych liczba ta wzrosła do ponad 8 000.

Region Azji i Pacyfiku wolniej niż rynki europejskie i amerykańskie wracał do poziomów sprzed pandemii. Jednak po wyłączeniu danych z Chin, region ten radzi sobie znacznie lepiej. Czerwcowe dane dotyczące podróży pokazują, że popyt na loty międzynarodowe wzrósł do najwyższego poziomu od czasu pandemii, ponieważ coraz większa chęć do latania nadal napędza ożywienie w podróżach wypoczynkowych i służbowych. Liczba przewiezionych pasażerów międzynarodowych wzrosła ponad sześciokrotnie rok do roku do łącznej liczby 9 milionów w czerwcu, co spowodowało, że popyt w regionie Azji i Pacyfiku wyniósł 28,3% analogicznego miesiąca sprzed pandemii. Złagodzenie przepisów przez Chiny z pewnością pomoże przesunąć tę liczbę jeszcze wyżej.

Czytaj też: Chińska polityka zero-covid poważnie wpływa na gospodarkę. Szanghaj blokowany przez kolejny tydzień

Chińskie ćwiczenia wojskowe koło Tajwanu zakłóciły żeglugę

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button