MorskiTransport
Gorące newsy

Chińskie ćwiczenia wojskowe koło Tajwanu zakłóciły żeglugę

Chińskie ćwiczenia wojskowe na wodach wokół Tajwanu skłoniły niektóre statki do żeglugi wokół Cieśniny Tajwańskiej i omijania wyspy szerokim łukiem, zakłócając w ten sposób kluczowe szlaki handlowe dla ładunków i towarów na całym świecie.

Chińskie ćwiczenia wojskowe koło Tajwanu zakłóciły szklaki handlowe

Pekin, rozzłoszczony wizytą przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie, rozpoczął w czwartek czterodniowe chińskie ćwiczenia wojskowe wokół spornej wyspy. Chociaż porty na Tajwanie działają normalnie, niektóre statki towarowe i tankowce zmieniają trasę wokół wyspy, aby uniknąć konfrontacji z chińskim wojskiem. Jak twierdzą analitycy i właściciele statków, wydłuża to czas podróży o około pół dnia.

Niektóre statki podjęły środki ostrożności i płyną na wschód od wyspy zamiast przez Cieśninę Tajwańską – powiedział Niels Rasmussen, główny analityk stowarzyszenia armatorów BIMCO.

Według Anoopa Singha, szefa badań nad tankowcami w Braemar, menedżerze ds. ryzyka związanego z żeglugą, właściciele dużych tankowców od tego czasu podnieśli poziomy alarmów bezpieczeństwa i przekierowują swoje statki. Grupy ubezpieczeniowe zajmujące się żeglugą również wysłały ostrzeżenia do swoich członków, wzywając do ostrożności podczas żeglugi wokół Tajwanu. Chociaż tankowce i kontenerowce nadal normalnie cumowały na Tajwanie, analitycy ostrzegali, że nawet niewielkie opóźnienia dla statków stanowią problem, gdy światowy handel wciąż odradza się po skutkach pandemii.

Czytaj też: Lądowanie Nancy Pelosi na Tajwanie śledziła rekordowa liczba osób

Znak ostrzegawczy

Zakłócenia w chińskich portach spowodowane blokadami COVID-19 spowodowały spustoszenie w globalnych łańcuchach dostaw na początku tego roku, pomagając napędzić rekordową inflację na całym świecie.

Chociaż działania Chin jeszcze znacząco nie zakłóciły operacji frachtu oceanicznego, ewentualny konflikt zbrojny z pewnością by do tego doprowadził. Regionalny konflikt mógłby zmusić statki do obrania alternatywnych tras, dodając czas tranzytu, zakłócając harmonogramy i powodując dalsze opóźnienia i koszty – powiedział Zvi Schreiber, dyrektor generalny indeksu spedycyjnego Freightos.

Również linie lotnicze odwołały loty do Tajpej i przekierowały inne, aby uniknąć pobliskiej przestrzeni powietrznej, która została zamknięta dla ruchu cywilnego podczas chińskich ćwiczeń wojskowych.

Nancy Pelosi została najwyższym rangą urzędnikiem rządu USA, który odwiedził Tajwan w ciągu ostatnich 25 lat. Chiny, które twierdzą, że Tajwan jest częścią ich terytorium, odpowiedziały rozmieszczeniem myśliwców, bombowców i okrętów wojennych w cieśninie i wokół wyspy, demonstrując w ten sposób swoją siłę militarną.

Sprawa pokazuje, jak duży wpływ na globalny handel mógłby mieć potencjalny konflikt zbrojny o Tajwan. Szczególnie biorąc pod uwagę szeroką na 180 km Cieśninę Tajwańską i szlak żeglugowy na wschód od wyspy, które są głównymi trasami dla statków, transportujących towary z Azji Wschodniej do Stanów Zjednoczonych i Europy.

Czytaj też: USA i Chiny – gospodarcze tło konfliktu o Tajwan

Tajpej chroni mieszkańców przed upałem. Skrócono działanie sygnalizacji

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button