PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Lockdown w Chinach utrudnia odbudowę łańcucha dostaw

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że lockdown w Chinach wydaje się utrudniać przepływ towarów i hamować globalne łańcuchy dostaw, a szersze spowolnienie wzrostu w gospodarce numer 2 na świecie może mieć globalne skutki uboczne, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Lockdown w Chinach utrudnia odbudowę łańcucha dostaw

Podczas gdy większość państw świata rozluźniła obostrzenia antyCOVIDowe, Chiny obstają przy twardej strategii „zero-COVID”. Lockdown w Chinach wpływa jednak nie tylko na codzienne życie mieszkańców, ale również na światowe gospodarki oraz globalne łańcuchy dostaw. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen uważa, że polityka antypandemiczna Chin utrudni odbudowę łańcuchów dostaw.

Wszystko wskazuje na to, że blokady utrudniają produkcję i przepływ towarów i usług, biorąc pod uwagę ich zasięg, a także potęgują trudności w łańcuchu dostaw, które spowodowały wzrost cen. Mimo że niektóre z tych czynników wydają się słabnąć, wydarzenia w Chinach zaostrzają presję ze strony łańcucha dostaw. Jest to więc powód do niepokoju – powiedziała Yellen dziennikarzom na konferencji prasowej w Bonn, gdzie spotkała się z najważniejszymi urzędnikami finansowymi z siedmiu największych rozwiniętych gospodarek świata.

Czytaj też: Producent iPhone’ów wstrzymuje działalność w zakładach w Szanghaju

Lockdown w Chinach wpływa na gospodarkę

Rosnącym powodem do niepokoju jest również spowolnienie chińskiej gospodarki, które wynika w dużej mierze z polityki „zero-COVID”, która na wiele tygodni zamknęła działalność w głównych krajowych ośrodkach gospodarczych. Odkąd pandemia rozpoczęła się w 2019 r., Chiny wprowadziły twarde lockdowny, które dotknęły miliony ludzi w dużych miastach, takich jak Xi’an i Wuhan. Lockdown w Chinach opóźnia również zamówienia internetowe. Dostawy są utrudnione, ponieważ firmy logistyczne i magazyny nie działają lub działają z ograniczoną wydajnością.

Chiny również wydają się doświadczać spowolnienia wzrostu. Jako jedna z największych gospodarek na świecie, wyniki gospodarcze Chin mają naprawdę wpływ na wzrost gospodarczy na całym świecie. Jest to więc czynnik, który wpływa na perspektywy globalne, dlatego uważnie śledzimy rozwój sytuacji w Chinach i reakcje tamtejszej polityki – powiedziała Yellen.

Czytaj też: Zamówienia internetowe Amazon opóźnione przez lockdown w Chinach

Lockdown w chińskim porcie Qinhuangdao zaszkodzi łańcuchom dostaw

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button