MorskiTransport

Cztery kolejne statki ze zbożem opuściły ukraińskie porty

Cztery kolejne statki ze zbożem i olejem słonecznikowym opuściły ukraińskie porty bezpiecznym korytarzem morskim. Wypłynęły z portów w Odessie i Czarnomorsku i wszystkie będą podróżować przez cieśninę Bosfor. Statki zmierzają do Turcji, gdzie zostaną poddane inspekcji w ramach porozumienia zawartego z Rosją i ONZ. Po inspekcjach dwa z nich mają następnie zadokować w Turcji, a pozostałe skierują się do Włoch i Chin.

Kolejne statki ze zbożem wypłynęły z Ukrainy

Miliony ton zboża utknęły na Ukrainie z powodu rosyjskiej blokady, co doprowadziło do niedoborów i wyższych cen żywności w innych krajach. Jednak w ramach porozumienia wynegocjowanego przez Turcję i ONZ w zeszłym miesiącu, Kreml zgodził się, że statki ze zbożem nie będą atakowane przez rosyjskie wojska. W zeszłym tygodniu pierwszy statek opuścił ukraińskie porty, a kolejny pusty statek otrzymał zgodę na podróż na Ukrainę w celu załadunku.

Umowa między Ukrainą i Rosją, która ma trwać 120 dni, może zostać przedłużona, jeśli obie strony wyrażą na to zgodę. Złożony układ wydaje się działać, a przynajmniej na razie. Sukces tego porozumienia, rzadki dyplomatyczny przełom w tym pięciomiesięcznym konflikcie, ma kluczowe znaczenie dla Ukrainy i reszty świata. Jeśli umowa się utrzyma, Ukraina spodziewa się eksportu do trzech milionów ton zboża miesięcznie. W wyniku rosyjskiej blokady w kraju utknęło dwadzieścia milionów ton zboża.

Czytaj też: Pierwszy statek z ukraińskim zbożem przepłynął przez Bosfor

Pierwszy statek opóźniony

Ukraińskie władze twierdzą, że są dobre oznaki, że eksport zboża jest bezpieczny, i wezwały firmy do powrotu do portów kraju. Istnieje nadzieja, że eksport pomoże złagodzić światowy kryzys żywnościowy, przynosząc jednocześnie Ukrainie bardzo potrzebną walutę zagraniczną. Prezydent Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął wznowienie eksportu, ale powiedział, że obawy o bezpieczeństwo wciąż pozostały.

Pierwszy statek, który opuścił Ukrainę w zeszłym tygodniu – Razoni – wyruszył z Odessy, wioząc 27 000 ton kukurydzy do libańskiego portu w Trypolisie. Jednak urzędnicy powiedzieli, że nie będzie dokować w porcie w niedzielę, jak planowano. Ambasada Ukrainy w Libanie poinformowała w niedzielę, że statek jest „opóźniony”, bez podawania szczegółów na temat przyczyny lub zaktualizowanej daty przybycia. Wspólne Centrum Koordynacyjne, które zostało powołane do nadzorowania eksportu, powiedziało, że rejs Razoni będzie próbą, a doświadczenie płynące z tego transportu zostanie wykorzystane do dopracowania procedur dla następnych rejsów.

Czytaj też: Wenezuelczycy szukają tankowców do przewozu ropy, licząc na zniesienie sankcji

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button