Info z rynkuLotniczyTransport

Lufthansa znowu masowo anuluje loty? Piloci odrzucili ofertę płacową

Niemiecki związek zawodowy pilotów Vereinigung Cockpit (VC) ogłosił, że członkowie zatrudnieni w Lufthansie odrzucili propozycję oferty płacowej. Tym samym lipcowa akcja protestacyjna, która spowodowała anulowanie tysięcy lotów, może się niedługo powtórzyć. A to oznacza problemy dla wielu pasażerów na całym świecie i całej spółki Lufthansa Group.

Lufthansa znowu anuluje loty? Piloci planują kolejny strajk

W niemieckim związku zawodowym Vereinigung Cockpit, aż 97.6% członków poparło lipcowe protesty pracowników Lufthansy. Wówczas odwołano ponad tysiąc połączeń, a cała akcja spowodowała zakłócenia, które dotknęły ponad 134 tysięcy pasażerów.

Niemniej jednak mimo problemów Lufthansa nie zgodziła się na żądania podniesienia wynagrodzeń o 9,5%, czego chcieli związkowcy. Koniec końców, jak informuje serwis Simple Flying, LH i związek pilotów osiągnął porozumienie, które dotyczyło dwóch podwyżek płac o 2,5% w ciągu najbliższego roku.

Niestety kolejne negocjacje w tej kwestii trafiały na coraz większe bariery. Nowe warunki płacowe nie wystarczyły, aby uniknąć akcji protestacyjnej.

Dlaczego niemieccy piloci protestują? Otóż VC domaga się od Lufthansy zwiększenia wynagrodzeń o 5,5% w bieżącym roku, a następnie automatycznych podwyżek zgodnych z inflacją. Ponadto związek dąży do jednolitych struktur płacowych dla wszystkich pracowników LH Group, czyli również przewoźnika niskokosztowego Eurowings. Mimo trudnej sytuacji niemiecka spółka nie zaprzecza, że jest gotowa na dalsze negocjacje.

Czytaj również: Francja wprowadza zakaz krótkodystansowych lotów krajowych

Nie ma co jednak ukrywać, że kolejny protest pilotów Lufhansy może spowodować problemy w całej branży, ponieważ przewoźnik lata do ponad 20 miast w USA, oraz do wielu miast w Europie. Dodatkowo inne linie lotnicze korzystają z LH na zasadzie umowy codeshare, więc ewentualnie masowe odwołania spowodują problemy takich przewoźników jak Air Canada, czy United Airlines.

Akcje protestacyjne pilotów są coraz częstsze ze względu na boom transportowy po pandemii. Wynagrodzenia stoją jednak w miejscu, lub są nawet na obniżonym poziomie, czego dowodem jest sytuacja w skandynawskim SAS. Tamtejsza akcja protestacyjna niemal doprowadziła do całkowitego bankructwa nordyckiego przewoźnika.

Lufthansa nie zamierza korzystać z rosyjskiej przestrzeni powietrznej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button