KolejowyTransport

Deutsche Bahn przyspieszy eksport zboża z Ukrainy przez Polskę

Przedstawiciele niemieckiego operatora kolejowego DB Cargo przekazali, że są gotowi do przyspieszenia eksportu zboża z Ukrainy. Spółka-córka Deutsche Bahn wykorzysta w tym celu swoją sieć kolejową, dzięki czemu transport trafi do portów w Polsce, Niemczech i Holandii. Stamtąd ziarno ma być wysyłane na cały świat. Szacuje się, że na Ukrainie utknęło nawet 20 milionów ton zboża, co może doprowadzić do globalnej klęski głodu.

DB Cargo pomoże w transporcie ukraińskiego zboża

Przez wojnę na Ukrainie, w wielu krajach — zwłaszcza afrykańskich — doszło do pogorszenia warunków żywieniowych. Rosja wykorzystuje ten fakt i nieprzerwanie blokuje eksport ukraińskiego zboża. I choć kwestie te są wciąż negocjowane i pewną nadzieję już widać — to wciąż Federacja Rosyjska próbuje zniweczyć starania Kijowa w kwestii transportu żywności.

Niemniej jednak w ostatnim czasie, m.in. dzięki odbiciu Wyspy Węży, udało się ułatwić transport zboża na Dunaju. Mimo to dalej utrzymuje się blokada Odessy i innych miejscowości na południu Ukrainy, gdzie utknęło miliony ton zboża.

Z tego powodu, jak zaznaczyła szefowa DB Cargo Sigrid Nikutta w telewizji ZDF:

W najbliższych tygodniach możemy znacznie zwiększyć przepustowość systemu, tak aby wydobyć maksimum zboża z Ukrainy.

Aby się to udało, spółka chce połączyć swoje siły z innymi przewoźnikami z Europy. Dzięki takiej kooperacji Nikutta opierając się na danych ukraińskiego rządu, stwierdziła, że:

Jesteśmy teraz w stanie przenieść od jednego do dwóch milionów ton z Ukrainy drogą lądową każdego miesiąca.

Spółka twierdzi jednak, że obecnie jedną z największych trudności w transporcie zboża z Ukrainy stanowią „inne systemy kolejowe”. Zapewne chodzi o inny rozstaw szerokości torów, które na Ukrainie wynoszą 1520 mm, podczas gdy europejskie mają 1435 mm.

Czytaj również: Stan rosyjskiej gospodarki się pogarsza! Produkcja samochodów spadła niemal o 97 proc.

Co istotne, w mijającym tygodniu podczas rozmów w Stambule rozmawiano na temat odblokowania Morza Czarnego przez Rosję. Wówczas uzyskano „znaczący postęp” – tak twierdzi przynajmniej sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Wkrótce ma powstać dokument, który uprawomocni tranzyt ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że Rosja wielokrotnie łamała postanowienia i traktaty, więc należy mieć dystans do tego typu postanowień. Nawet jeśli są podpisywane w świetle kamer i aparatów.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button