MorskiTransport

Statki z ukraińskim zbożem zaczęły pływać na Dunaju już w kwietniu

Kolejne czekają w kolejce.

Od początku wojny na Ukrainie eksport zboża stał pod znakiem zapytania. Blokada Morza Czarnego przez Rosję uniemożliwiła transfer żywności na cały świat. Na szczęście w końcu udało się uzyskać możliwość odbioru ukraińskiego zboża. Co istotne, statki z ukraińskim zbożem pływają na Dunaju już od kwietnia. Niemniej jednak teraz pojawiło się znacznie więcej możliwości transportowych.

Statki z ukraińskim zbożem płyną na Dunaju

We wtorek, 12 lipca ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow przekazał, że nowo otwarte ujście Bystre na Dunaju umożliwiło zwiększenie eksportu ukraińskiego zboża. Polityk nie ukrywał, że było to możliwe, dzięki odbiciu Wyspy Węży, która była zajmowana przez siły okupanta. Waszkow zaznaczył również, że w ciągu ostatnich czterech dni 16 statków pod osłoną ukraińskiego wojska zdołało odebrać zboże. Trafi ono głównie do krajów afrykańskich, które w ostatnich miesiącach jeszcze bardziej walczą z klęską głodu.

Czytaj również: Wydano już ponad milion numerów PESEL dla Ukraińców. Gdzie zatrzymują się uchodźcy?

Niemniej jednak na ujściu przy trasie do rumuńskiego portu rzecznego Sulina może być odbieranych jedynie cztery statki dziennie. Aby wyniki były zadowalające, należy uzyskać tempo ośmiu jednostek, dzięki czemu umożliwi to transport nawet 500 tysięcy ton żywności miesięcznie. Ukraina obecnie negocjuje zwiększenie możliwości przewozowych zarówno z Komisją Europejską, jak i bezpośrednio z Rumunią. Dzięki temu uda się wykorzystać 90 statków, które nagromadziło się wokół portu od czasu inwazji na Ukrainę.

Co ciekawe, sam transport barkami do portu Konstancy w Rumunii trwa już od kwietnia. Jak zaznaczył Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich, jest to możliwe dzięki eksportowi z portów Reni i Izmail na Ukrainie. W samym maju barkami przepłynęło 750 tysięcy ton zboża.

Czytaj więcej: Eksport zboża z Ukrainy: na znaczeniu zyskują alternatywne szlaki handlowe

Według analityka informacja o transporcie jest istotna dla zagranicznych armatorów, którzy będą zachęceni do podejmowania ryzyka.

Statki z ukraińskim zbożem już niedługo wyruszą przez Morze Czarne?

Obecnie prowadzone są rozmowy między ONZ, Ukrainą, Turcją a Rosją w celu odblokowania Morza Czarnego. Według najnowszych informacji udało się podjąć realne kroki na uratowanie sytuacji. Według sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, postępy idą w dobrym kierunku i w ciągu kilku dni może zostać uzyskane porozumienie w tej sprawie.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button