LotniczyTransport

Kanada ponownie wprowadza losowe testy COVID na lotniskach

Kanada przywraca losowe testy dla w pełni zaszczepionych podróżnych przybywających drogą lotniczą. Władze twierdzą, że testy nadal pozostają ważną częścią ich programu nadzoru, aby śledzić transmisję wirusa COVID-19 do Kanady i identyfikować nowe warianty. Tym razem proces został ulepszony, aby uniknąć niedogodności dla pasażerów i pracowników lotniska.

Losowe testy powracają

Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony i lecisz do Kanady na jedno z tych lotnisk – Toronto, Vancouver, Calgary i Montreal – możesz zostać losowo wybrany do testu COVID. Kanada przywróciła bowiem losowe testy dla zaszczepionych pasażerów po nieco ponad miesiącu od ich zniesienia. Nieszczepieni i częściowo zaszczepieni podróżni nadal muszą poddać się obowiązkowym testom w pierwszym i ósmym dniu po przyjeździe, a do tego przebyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. W pełni zaszczepieni podróżni są zwolnieni z kwarantanny, chyba że ich losowy test będzie pozytywny.

Środki graniczne Kanady pozostaną elastyczne i możliwe do dostosowania, kierując się nauką i rozwagą. Musimy utrzymać środki testowania na granicach, ponieważ w ten sposób śledzimy import wirusa COVID-19 oraz nowych wariantów budzących nasze obawy – skomentował minister zdrowia Jean-Yves Duclos.

Decyzja o przywróceniu testów podzieliła ludzi. John Gradek, były dyrektor Air Canada, powiedział Toronto Star, że nie wierzy, że ta sprawa wpłynie na podróże w 2022 roku i dodał, że ludzie raczej nie będą odwoływać swoich podróży do Kanady z powodu przywrócenia testów. Dodał, że mogą pojawić się problemy z promocją Kanady jako atrakcyjnego celu podróży. Chris Bloore, prezes i dyrektor generalny Tourism Industry of Ontario, twierdzi jednak, że branża turystyczna jest daleka od odzyskania równowagi, a zapowiedzi takie jak ta, tylko jeszcze bardziej opóźnią powrót do aktywności gospodarczej sprzed pandemii.

Czytaj też: Linie lotnicze apelują, by nie testować zaszczepionych na COVID

Testy przeniesione poza lotniska

Wszystkie testy dla osób podróżujących samolotem, zarówno losowe testy dla w pełni zaszczepionych, jak i obowiązkowe dla częściowo lub nieszczepionych, będą wykonywane poza lotniskami, poprzez osobiste umówienie się na wizytę w wybranych placówkach świadczących usługi testowe i aptekach, lub wirtualną wizytę w celu wykonania testu metodą samobadania. Ruch ten jest postrzegany jako pozytywny krok, ponieważ zmniejszy zatłoczenie lotnisk, zwłaszcza takich jak Międzynarodowy Port Lotniczy Toronto Pearson, które zmaga się z ogromnymi opóźnieniami i problemami z personelem.

Podróżni wybrani do testów otrzymają powiadomienie e-mailem w ciągu 15 minut od wypełnienia deklaracji celnej. E-mail będzie zawierał informacje, które pomogą im zorganizować swój test u dostawcy testów w ich regionie. Nieszczepieni pasażerowie mogą wykonać swój test poprzez wirtualne spotkanie lub osobiste spotkanie z dostawcą testów w sklepie lub w wybranych aptekach i nadal przestrzegać wymogów kwarantanny. Wszyscy podróżni muszą również nadal korzystać z ArriveCAN (bezpłatna aplikacja mobilna lub strona internetowa), aby przekazać obowiązkowe informacje o podróży w ciągu 72 godzin przed przybyciem do Kanady.

Czytaj też: Omikron w USA: Dlaczego tak wielu Amerykanów umiera na COVID-19?

United Airlines zwolniło 593 osoby, bo się nie zaszczepiły na COVID-19

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button