PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Bez kategorii

Ukraińskie zboże odblokowane, choć Kijów odmówił współpracy z Moskwą

Wojna na Ukrainie spowodowała bezprecedensową blokadę Morza Czarnego przez wojska rosyjskie. W związku z tym ucierpiało miliony ludzi na całym świecie, zwłaszcza w państwach afrykańskich, gdzie nie trafiło ukraińskie zboże. Jednakże w ostatnim czasie nadzieja na zmianę tej sytuacji nadeszła w Ankarze. I choć Kijów w końcu zgodził się na porozumienie z Turcją i ONZ, to definitywnie odmówił współpracy z Rosją. Ma ku temu oczywiste powody.

Ukraińskie zboże zostało odblokowane. Kijów nie zgadza się na „asystę” rosyjskich statków

W ostatnim czasie media na całym świecie rozpisywały się na temat rzekomego dealu pomiędzy Ukrainą a Rosją w sprawie odblokowania eksportu zboża. Najważniejszym aspektem było obopólne respektowanie zasad transportu żywności oraz zabezpieczenie ładunków.

I to — jak wynika z najnowszych informacji — zostało podpisane. Jak wynika z relacji brytyjskiego dziennika The Guardian, statki z żywnością będą mogły wypłynąć z portu w Odessie. Dzięki temu tony zboża, które są tam zablokowane, w końcu będzie mogło trafić do odbiorców. Tym samym ryzyko globalnego kryzysu żywnościowego zdecydowanie zostanie zminimalizowane.

Jak informuje The New York Times, przedstawiciele Ukrainy zgodzili się na częściowe rozminowanie swoich portów, dzięki czemu eksport ukraińskiego zboża dojdzie do skutku. Kluczową rolę w negocjacjach miał wziąć sekretarz generalny ONZ António Guterres oraz prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Ponadto, aby podpisać  umowę w tej sprawie, do Ankary przyjechał szef resortu obrony Rosji, Siergiej Szojgu. Z kolei w imieniu Ukrainy podpis złożył minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

Zablokowane ukraińskie zboże doprowadziłoby do katastrofy humanitarnej

O tym jak porozumienie było istotne, świadczy fakt, że Ukraina jest piątym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie. Niestety przez wojnę w odeskich silosach utknęło aż 20 mln ton zboża.

Niemniej jednak, jak zaznaczył doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak:

Ukraina nie podpisze żadnego porozumienia z Rosją w sprawie odblokowania ukraińskich portów i umożliwienia eksportu zboża przez Morze Czarne. Kijów weźmie na siebie zobowiązania wobec Turcji i ONZ. Rosja podpisze identyczne porozumienie z Turcją i ONZ.

Skąd taka decyzja? Otóż:

(Nie zgadzamy się) na żadną eskortę (statków) przez rosyjskie okręty i obecność przedstawicieli Kremla w naszych portach. W przypadku prowokacji — natychmiastowa odpowiedź środkami wojskowym.

Gdyby zaszła potrzeba dokonania inspekcji statków transportowych, wszystkie takie działania będą realizowane przez wspólne zespoły na wodach terytorialnych Turcji.

I choć wojna na Ukrainie nieprzerwanie trwa już od 24 lutego, to obecne porozumienie w tej sprawie można uznać za przełomowe. Pytanie tylko, czy Rosja będzie respektować obecnych traktatów, a z tym jak wiadomo, bywa co najmniej różnie.

Blokada Kaliningradu zniesiona. To „sukces” dyplomacji Rosji i Niemiec

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button