LotniczyTransport

Air India zatrudnią emerytowanych pilotów, by obsadzić nowe samoloty

Linie lotnicze Air India zwróciły się do niektórych emerytowanych pilotów z prośbą o powrót do pracy, ponieważ zamierzają wkrótce zwiększyć skalę działalności. W związku z licznymi zmianami w linii lotniczej, w tym potencjalnie dużym zamówieniem u Airbusa, firma jest zajęta restrukturyzacją.

Air India chcą zatrudnić ponad 50 emerytowanych pilotów

Linie Air India przewidują, że w przyszłości będzie im brakować wykwalifikowanych pilotów, dlatego też liczą na to, że osoby, które niedawno odeszły na emeryturę, zaspokoją potrzeby w ciągu najbliższych kilku lat. Jak donosi The Times of India, linie lotnicze wysłały list do około 55 emerytowanych pilotów z ofertą ponownego zatrudnienia. Uważa się, że ponad 45 z nich odpowiedziało „tak”.

W okresie obowiązywania kontraktu po przejściu na emeryturę, będziesz otrzymywał wynagrodzenie i dodatki lotnicze, zgodnie z polityką Air India w odniesieniu do takich nominacji – napisano w piśmie.

Powodem nagłego zapotrzebowania na pilotów jest duża liczba samolotów, które w najbliższym czasie mają dołączyć do floty. Przewoźnik ma otrzymać od Airbusa około 200-300 samolotów. Uważa się, że około 70% zamówienia dotyczy samolotów wąskokadłubowych, a pozostała część szerokokadłubowych A350. Linia lotnicza chce zatrudnić starszych dowódców, ponieważ trudno będzie znaleźć doświadczonych pilotów, aby zaspokoić bieżące potrzeby.

Rozbudowa floty to skomplikowana sprawa, zwłaszcza dla linii lotniczej takiej jak Air India, która posiada zarówno samoloty Boeing, jak i Airbus. Pierwszą partię pilotów, którzy zostaną przeszkoleni na A350, będą stanowić starsi piloci, wyznaczeni egzaminatorzy i instruktorzy. Linie lotnicze będą musiały obsadzić stanowiska, ale nie jest możliwe przyspieszenie tego rodzaju szkolenia, dlatego w nadchodzącym roku będzie brakowało personelu pokładowego, zarówno we flocie szerokokadłubowej, jak i wąskokadłubowej – przekazało źródło zaznajomione ze sprawą.

Czytaj też: Wielkie plany Air India. Przewoźnik zamówi ponad 200 nowych samolotów

Wiek emerytalny załogi

Jednocześnie linia lotnicza stara się zredukować liczbę pracowników w innych działach, oferując program dobrowolnych odejść na emeryturę (VRS). Dotyczy on niektórych stałych pracowników przewoźnika, którzy osiągnęli wiek 55 lat lub przepracowali 20 lat w firmie. Szacuje się, że program ten obejmuje około 3 000 pracowników zatrudnionych w liniach lotniczych.

Jednak piloci nie zostali włączeni do tego programu. Wiek emerytalny dla pilotów Air India wynosi 58 lat, podobnie jak dla wszystkich innych pracowników. Z drugiej strony, prywatne linie lotnicze utrzymują swoich pilotów do 65 roku życia. Przed wybuchem epidemii COVID Air India zatrudniały emerytowanych pilotów na umowę o pracę, ale w 2020 r. zaprzestano tej praktyki. Kontrakty takich pilotów zostały również rozwiązane po wybuchu pandemii.

Czytaj też: Boeing chce się pozbyć ze swoich samolotów nazwy MAX

Erdogan chce zmienić nazwę Turkish Airlines, bo kojarzy się z indykiem

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button