LotniczyTransport

Erdogan chce zmienić nazwę Turkish Airlines, bo kojarzy się z indykiem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ujawnił plany zmiany nazwy Turkish Airlines na „Türkiye Hava Yolları”. Zmiana nazwy jest częścią globalnego dążenia do tego, aby kraj był znany pod swoją lokalną nazwą Türkiye i nie kojarzył się z indykiem [z ang. turkey – indyk, Turkey – Turcja – przyp. red.].

Prezydent Turcji chce zmienić nazwę Turkish Airlines

Turecki narodowy przewoźnik Turkish Airlines ma przejść rebranding w ramach planów, aby Turcja była znana na arenie międzynarodowej jako Türkiye, a nie Turkey [z ang. turkey – indyk – przyp. red.]. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przemawiając we wtorek podczas wystrzelenia satelity Türksat 5B, powiedział, że przewoźnik będzie teraz występował pod lokalną nazwą Türkiye Hava Yolları i planuje przemalować wszystkie swoje samoloty, aby odzwierciedlić zmianę nazwy.

Wykonaliśmy symboliczny krok, zmieniając nazwę Turcji w sferze międzynarodowej na ’Türkiye’. Od tej pory kadłuby naszych samolotów będą oznaczone nie jako Turkish Airlines, ale jako Türkiye Hava Yollari – powiedział prezydent Erdogan.

Przewoźnik znany jest w kraju pod nazwą Türkiye Hava Yolları od momentu założenia w 1933 roku. „Hava Yolları” to tureckie określenie linii lotniczych. Rząd turecki posiada 49% udziałów w linii lotniczej, a pozostałe 51% jest w obrocie publicznym.

Czytaj też: Składy cargo w Turcji pojadą szybciej do granicy z Bułgarią

Ponad 300 samolotów do odmalowania

Jeśli Turkish Airlines zdecyduje się na wprowadzenie nowej nazwy do swojej floty, ponad 300 samolotów będzie wymagało przemalowania. Według Planespotters, linie lotnicze posiadają 318 samolotów, z czego większość floty to Airbusy A321, Airbusy A330, Boeingi 737 i Boeingi 777. Nie wiadomo, jak szybko ta zmiana marki zostanie wprowadzona w całej flocie.

Rząd turecki nalegał ostatnio, aby kraj nosił nazwę Türkiye, co według władz pomoże „zachować i rozsławić kulturę i wartości narodu”. Kilka tygodni temu Erdogan zwrócił się do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) z wnioskiem o formalną zmianę nazwy z Turkey na Türkiye, który to wniosek został zaakceptowany przez ONZ. W tym roku nową nazwę i wymowę przyjęły też inne organizacje i politycy z innych krajów, w tym NATO. Choć niektórzy uważają, że zmiana nazwy Turcji ma na celu odcięcie się od angielskiej nazwy „indyka” [z ang. turkey – indyk, Turkey – Turcja – przyp. red.], to przedstawiciele rządu twierdzą, że chodzi o zachowanie dziedzictwa.

Czytaj też: Turcja zmieniła nazwę. ONZ przychyliło się do prośby Ankary

Ile jest aut z LPG w Polsce? Na świecie wyprzedza nas tylko Turcja

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button