E-commerce

Amazon jeszcze w tym roku rozpocznie dostawy dronami w Kalifornii

Amazon zapowiada, że jeszcze w tym roku po raz pierwszy zacznie dostarczać paczki do klientów za pomocą dronów, pod warunkiem uzyskania ostatecznej zgody od władz. Użytkownicy z kalifornijskiego miasta Lockeford będą mogli zapisać się na dostawy dronami do swoich domów.

Amazon wprowadzi dostawy dronami

Zakupowy gigant od lat obiecuje dostawy dronami, ale do tej pory borykał się z opóźnieniami i zgłaszał niepowodzenia. Firma zapowiedziała jednak, że po wprowadzeniu usługi w Lockeford zamierza wprowadzić dostawy na szerszą skalę.

Obietnica dostawy za pomocą dronów często wydawała się science fiction. Jednak jeszcze w tym roku klienci Amazon mieszkający w Lockeford w Kalifornii będą jednymi z pierwszych, którzy otrzymają dostawy Prime Air. Ich opinie na temat Prime Air pomogą nam stworzyć usługę, która będzie się bezpiecznie skalować, aby sprostać potrzebom klientów na całym świecie – napisano we wpisie na blogu.

 

Amazon powiedział, że drony będą zaprogramowane tak, aby zrzucać paczki na podwórka klientów w Lockeford, które liczy około 4 000 mieszkańców. Drony będą w stanie latać „poza linią wzroku”, co oznacza, że nie muszą być kontrolowane przez obserwatora wizualnego, a zamiast tego używają czujników do omijania innych dronów, ludzi, zwierząt domowych i przeszkód. Celem firmy jest bezpieczne dostarczenie paczek do klientów w czasie krótszym niż godzina.

Czytaj też: Walmart inwestuje w bezzałogowe statki powietrzne. Dostawa dronem to koszt zaledwie 3,99 USD

Amazon od kilku lat obiecuje dostawy dronami

W przeszłości firma Amazon była oskarżana o wykorzystywanie obietnicy dostawy dronami jako narzędzia do przyciągania uwagi, aby nagłośnić swoją usługę członkostwa Prime. W 2013 r. były szef i założyciel firmy Jeff Bezos zobowiązał się do wypełnienia nieba flotą dronów dostawczych w ciągu pięciu lat. W 2019 roku Amazon zapowiedział, że będzie dostarczał klientom przesyłki za pomocą dronów „w ciągu kilku miesięcy”.

Amazon

W kwietniu serwis informacyjny Bloomberg opublikował raport, w którym wyrażono obawy co do bezpieczeństwa dronów – choć detalista stwierdził, że „rygorystycznie” testował loty zgodnie ze „wszystkimi obowiązującymi przepisami”. W grudniu 2016 r. firma przeprowadziła teoretycznie udaną próbę w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Paczka została dostarczona przez drona w 13 minut. Od tego czasu firma podjęła próby współpracy z amerykańskim detalistą Walmart oraz firmami kurierskimi FedEx i UPS w zakresie dostawy dronami.

Wyjaśniając, jak będą działać dostawy Prime Air, Amazon powiedział:

Po wejściu na stronę, klienci w Lockeford zobaczą na Amazon przedmioty kwalifikujące się do Prime Air. Będą mogli złożyć zamówienie w normalny sposób i otrzymają szacowany czas przybycia wraz z informacją o statusie ich zamówienia. W przypadku tych dostaw dron poleci do wyznaczonego miejsca dostawy, zejdzie na podwórko klienta i zawiśnie na bezpiecznej wysokości. Następnie bezpiecznie uwolni paczkę i wzniesie się z powrotem w górę.

Amazon

Czytaj też: Amazon wydaje na badania i rozwój 5 razy więcej niż cała Polska

Amazon otwiera pierwszy stacjonarny sklep odzieżowy Amazon Style

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button